Çarşamba, Haziran 7, 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Hayatı – Hz. Muhammed (SAV) Doğum Yılı ve Ölüm Tarihi, Soyağacı

mmed sözleri ve hadisleri, aynı zamanda davranışlarıyla da dikkat çeken, tüm insanlığa örnek olan bir peygamberdi. Son peygamber olarak da bilinen Hz. Muhammed, gösterişten ve zenginlikten uzak bir yaşam sürmüştür. Hayatı boyunca insanları hak dini olan islam’a çağırmıştır ve bu uğurda mücadele etmiştir. Hz. Muhammed’in hayatı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Hz. Muhammed’in Hayatı

Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Doğmadan önce babası Abdullah’ı, doğduktan sonra ise annesi Amine’yi kaybetmiştir. Bu olayların ardından dedesi Abdulmuttalib’in himayesine girmiştir. Dedesi de vefat ettikten sonra amcası Ebu Talib ile yaşamaya başlamıştır. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atılan Hz. Muhammed, henüz peygamber olmadan önce dürüstlüğü ve güzel ahlakı ile tanınıyordu. Bu nedenle de “El Emin” yani “en emniyetli kişi” sıfatını almıştır.

25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlenen Hz. Muhammed’in bu evlilikten 6 çocuğu olmuştur. Çocuklarının ismi ise; Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatma’dır. Hz. Muhammed, ara sıra Nur Dağı’nda yer alan Hira Mağarası’na giderdi. 610 senesinde Hira Mağarası’nda vahiy meleği olarak bilinen Cebrail (A.S.) gelerek, ilk vahiy olan “oku” emrini vermiştir. Böylece Hz. Muhammed, 40 yaşında peygamber olmuştur.

Hz. Muhammed, son kez Müslüman halk ile beraber 632 yılında hacca gitmiştir. Bu aynı zamanda Veda Haccı olarak biliniyor. Peygamber efendimiz, Veda Haccı sırasında 100 bin Müslümana hitap etmiştir.

Hz. Muhammed’in vefat tarihi ise 632’dir. Medine’de vefat eden peygamberimizin kabri, yine Medine’de Ravza-ı Mutahhara’da bulunuyor. Yeşil Türbe’nin altında yer alan kabir, altın parmaklıdır. Altın parmaklı bölüme “Şebeke-i Saadet” deniliyor. Bu bölüme sadece özel işlerini ve çeşitli hizmetlerini gerçekleştiren kişiler girebiliyor. Onun dışında giriş yasaktır. Bu bölüme aynı zamanda cennet bahçeleri anlamına gelen Riyazul Cenne deniliyor. Hz. Muhammed’in kabrinin yer aldığı mescid ise Mescid-i Nebevi’dir. Bu mescid içerisinde Hz. Muhammed dışında; Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in de kabri bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR