Cumartesi, Eylül 30, 2023

Pandemi döneminde ceza yiyenler dikkat! Kesilen cezaların iadesi için doldurulacak olan başvuru formu yayımlandı

Koronavirüs salgının ilk görüldüğü tarihlerde yapılan sıkı denetimlerde binlerce vatandaşa ceza kesilmişti. Kesilen cezalar tahsil edilirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, bu tahsil edilen cezalardan vazgeçti. Cezayı ödeyen vatandaşlara ise paraları geri verilecek. Bunun için gerekli olan başvuru formu da Resmi Gazete’de yer aldı.

Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için doldurulacak olan başvuru formu yayımlandı

Tüm dünyayı esir alan koronavirüs salgının yayılmaması adına alınan sıkı tedbirlere uymayanlara para cezası kesilmişti. İdari yaptırımlar kapsamında tahsil edilen bu para cezaları vatandaşa iade edilecek.

Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete’de yayımlanırken; başvuru için son tarih olarak 31 Aralık 2024 belirlendi.

Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için doldurulacak olan başvuru formu yayımlandı - Resim : 1

İADE EDİLİYOR

Tebliğde, salgının yayılmasını önlemeye dönük idari yaptırımlar kapsamında, aykırı fiiller nedeniyle tahsil edilen cezalarla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin 5 Nisan 2023 tarihli kararı hatırlatıldı. “Tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez” hükmünün Yüksek Mahkeme tarafından iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

SON TARİH 31 ARALIK

Buna göre ödenen cezalar, tahsilatı yapan idari birime 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek. Tahsil edilen para cezalarının iadesiyle ilgili başvuru formu da Resmi Gazete ekinde yer aldı.

İşte başvuru formu:

Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için doldurulacak olan başvuru formu yayımlandı - Resim : 2
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR