Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Oyunseverler ‘Gaming İstanbul’da başladı! Dünyanın en büyük organizasyonunda ödüllü turnuvalar olacak…

Bu yıl yedincisi düzenlenen

Bu yıl yedincisi düzenlenen Gaming İstanbul, 22-24 Eylül’de Türkiye’nin dört bir yanından gelen oyunseveri Yenikapı’daki Prof. Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde bir araya getiriyor. Dev etkinlikte PC’den konsola, mobil oyunlardan e-spor turnuvalarına kadar pek çok platformdaki oyun ziyaretçilerle buluşuyor. İşte detaylar…

Oyunseverler 'Gaming İstanbul' başlıyor! Dünyanın en büyük organizasyonu: Ödüllü turnuvalar da olacak

Dünyanın en büyük 8 uluslararası oyun ve e-spor etkinliğinden biri olan Gaming İstanbul (GIST), 22 Eylül 2023’te Yenikapı’daki Prof. Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde oyunseverlerle buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri Medya A.Ş. ile OGEM’in ana sponsorluğunda kapılarını açan Gaming İstanbul, 3 gün süreyle 24 Eylül 2023 akşamına kadar oyun meraklılarını ağırlayacak.

Renkli görüntülere sahne olan Gaming İstanbul, oyun turnuvaları, cosplay yarışmaları, e-spor etkinlikleri, oyun firmalarının stantları, yeni oyun lansmanları ve daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 3 gün süreyle her gün gelen ilk 5000 ziyaretçiye verilecek PC Game Pass için oyunseverler sabahın erken saatlerinde yoğun kuyruklar oluşturdu.

gaming-istanbul-2023-fotograflar-5.jpg

OYUN SEKTÖRÜ 1,4 MİLYAR DOLAR BÜYÜKLÜKTE

Oyun pazarına yönelik değerlendirmeler yapan Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, şunları söyledi:

“Global oyun pazarının büyüklüğü yaklaşık 180 milyar dolar dolaylarında seyrediyor. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda Türkiye oyun pazarı büyüklüğü konusunda en son 2020 yılında 1 milyar doların üzerine çıktığı yönünde veriler var. Geçen bu sürede sektörün 1,4 milyar dolar büyüklüğe ulaştığına kesin gözüyle bakıyorum.

Hemen her ülkeden oyun dünyası profesyonellerini ağırlıyoruz. Ağırlıklı Avrupa, Asya ve Amerika ülkelerinden yatırımcı, oyun yayıncısı, stüdyo yöneticileri ve pazarlama / satış uzmanları geliyor. Bu yıl 100 bin üzerinde ziyaretçi, 3 bin üzeri profesyonel ve basın katılımı hedefliyoruz.

36 milyon aktif oyuncuya sahip olduğumuzu öngörüyoruz. Bu sayının içinde geçmişte cep telefonu, tablet veya bilgisayarına bir oyun indirmiş herkes var. Aktif, oyunlara veya oyun içi mağazalarla para harcayan oyuncu sayımız ise yaklaşık 12 milyon seviyesinde. e-Spor olarak da profesyonel oyuncu sayısı 600 civarında seyrediyor.

gaming-istanbul-2023-fotograflar-3.jpg

Global pazar büyüklüğü konusunda 175-187 milyar dolar arası ölçümlemeler var, yaklaşık 180 milyar dolar diyebiliriz. Türkiye oyun pazarı büyüklüğü konusunda elimizde kesin veri yok, son açıklanan veri 2020 yılında 1 milyar doların üzerine çıktığı yönünde. Tahminimi sorarsanız, 1,4 milyar dolar büyüklüğe ulaştığımıza kesin gözüyle bakıyorum. Yatırımlar tarafından sektörü ele alacak olursak 2022’de 424,7 milyon dolar yatırım aldık.

İstanbul, geçen yıl Londra’nın ardından Avrupa’da oyun sektöründe en fazla anlaşmanın gerçekleştirildiği ikinci kent oldu. İstanbul, dünya genelindeki değerlendirmede ise beşinci sırada. Yukarı yönlü büyüme trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu gelişimin sürdürülebilir biçimde devam etmesi için sektörde bazı regülasyonları yapmamız gerekiyor.

Kamu ve özel sektör kaynaklarından çok fazla projeye çok fazla yatırım yapılıyor ve bu güç inanılmaz dağılmış durumda. Küresel başarı senaryoları yaratabilmek için bu dağınıklığı toparlayacak bir konsey, bir mentor ekibi olması lazım. Her oyuna değil global pazarda yerini bulacağına inandığımız projelere kaynaklarımızı yönlendirmek sektörün gelişimi ve küresel piyasalarla rekabet edebilmemiz için oldukça önemli.”

gaming-istanbul-2023-fotograflar-1.jpg

YENİ OYUNLARIN LANSMANLARI, GAMING İSTANBUL’DA YAPILDI

Her gün gelen ilk 5 bin, toplamda ise 15 bin kişiye PC Game Pass Gaming İstanbul bu sene 15 bin ziyaretçiye Bethesda Game Studios’tan çıkan Starfield oyunu dahil yüksek kaliteli yüzlerce oyuna Windows bilgisayarlarda erişebilecekleri 1 aylık PC Game Pass veriyor. 3 gün süreyle devam edecek Gaming İstanbul’da her gün etkinlik alanına gelen ilk 5 bin kişi toplamda ise 15 bin kişi PC Game Pass hakkı kazanıyor.

Ana sahnede PC Game Pass oyunları oynama fırsatı bulan oyunseverler Cyberpunk 2077 hantom Liberty DLC’si de demosunu da deneyimleme şansı buluyor. Samsung standında se Mortal Kombat 1, NBA ve Just Dance gibi popüler oyunlar ziyaretçilerle buluşurken birçok eni oyun Gaming İstanbul’da görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Ülkemizin değerli oyun stüdyolarının hazırladığı birçok oyun da Gaming İstanbul ile görücüye çıkıyor. Upgrade Entertainment’ın Osmanlı döneminde sultanı koruyan cariyelerin ikayesinin konu edindiği Concubine isimli PC-Konsol oyununun da ilk lansmanı GIST’de apıldı ve oyunseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Diğer yandan Compass of the Destiny: Istanbul, Cardboard Town, Land of the Vikings, Diriliş Ertuğrul, Mayhem Brawler II: Best of oth Worlds, Castle of Alchemists, Book Warrior ve Pile Up gibi yeni oyunlar da Gaming İstanbul’da oyunseverlerle buluşuyor.

gaming-istanbul-2023-fotograflar-4.jpg

OYUN GELİŞTİRİCLERİ DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIYOR

Gaming İstanbul kapsamında ayrıca oyun profesyonelleri için düzenlenen B2B etkinlik Indieway’de ise aralarında Execution Labs’ın Kurucu Ortağı Jason Della Rocca ve Remote Control Productions’ın CEO’su Hendrik Lesser gibi oyun endüstrisinin küresel çaptaki birçok önemli ismi konuşmacı olarak yer alıyor. Oyun sektörüne yönelik iş geliştirme etkinliği ve ekosistemi Indieway’de bu sene yerli ve yabancı 3 bin kadar önemli katılımcıyla seminerler ve iş geliştirmeye yönelik toplantılar düzenlenecek.

PC’den konsola, mobil oyunlardan e-spor turnuvalarına kadar pek çok platformdaki oyunu ziyaretçileriyle bir araya getiren Gaming İstanbul’da ayrıca yeni çıkan oyunların ilk gösterimleri, ünlü yayıncılarla takipçi buluşmaları, donanım markalarının en yeni ürünleri ve serbest geliştiriciler için özel alanlar yer alıyor.

Serbest geliştiricilere ücretsiz yer ayıran tek yun etkinliği olma niteliği taşıyan Gaming İstanbul bu yıl başvuruların niteliği ölçüsünde 36 oyuna ücretsiz olarak yer verirken toplamda 50’nin üzerinde serbest oyun geliştiriciyi ziyaretçi ve yatırımcılarla buluşuyor.

gaming-istanbul-2023-fotograflar-2.jpg

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki GameDev ve GamesUP 8 oyun stüdyosu ile Gaming İstanbul’a katılıyor. İlk kez görülecek oyunlarının yanı sıra üniversite aynı zamanda 10 indie alanına sponsor olarak oyun geliştiricilere desteğini sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu Gaming İstanbul’da Medya A.Ş, OGEM, Samsung, Gaming.Gen.TR, GameDev, GamesUP, Microsoft, Turkcell, GeForce NOW powered by GAME+, Turkpin, Upgrade Entertainment ve Unity gibi birçok önemli marka, oyun ve kuruluş bulunuyor.

Yeni oyunların tanıtıldığı, birbirinden eğlenceli cihazların oyun severlerin beğenisine sunulduğu ve aynı zamanda ödüllü turnuvaların yapıldığı Gaming İstanbul ve B2B etkinliği Indieway ile ilgili tüm bilgilere ve etkinliğin biletlerine www.gamingistanbul.com ve www.biletino.com adreslerinden ulaşılabiliyor.