Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müslüm Gürses’in ilk defa yayınlanan fotoğrafı! Müslüm Gürses’in ilk kez yayınlanan resmi… işte o resim!

Müslüm Gürses‘in hayranlarına ait

Müslüm Gürses‘in hayranlarına ait ”MÜSLÜM BABA PLATFORMU” tarafından çocukluk arkadaşı Şevki Şimşir ile yapılan görüşmelerde bir detay ortaya çıktı. Burhan Bayar, Yılmaz Tunç, Muhittin Seçen ve Suzan Yücel öncülüğünde hazırlanan yeni klip çalışmalarında ortaya çıkan fotoğraf yayınlandı. İşte o fotoğraf!

Müslüm Gürses’in ilk defa yayınlanan fotoğrafı! Müslüm Gürses’in ilk kez yayınlanan resmi… işte o resim!

İstatistiki verilere göre son 5 yılın en çok dinlenen sanatçı unvanına sahip olduğu bilgisi verilen ünlü sanatçı Müslüm Gürses ile ilgili ilk defa yayınlanan bir resim paylaşıldı. Net Haberler‘in ulaştığı işte o fotoğraf;

Fotograftaki elinde saz olan kişli Şevki Şimşir. Kendisi Müslüm Gürses‘in çocukluk arkadaşı. Müslüm Gürses o yıllarda henüz çok küçük ve sempatik duruşu o zamanlarda da var.

Arabesk müziğinin Türkiye’deki en ünlü sesi olan Müslüm Gürses vefatının 10. yılından sevenleri tarafından anılıyor. Hayranları vefatının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Müslüm Gürses ile ilgili sosyal medyada binlerce paylaşımda bulunuyor. Usta sanatçı Müslüm Gürses 15 Kasım 2012’de geçirdiği bu-pass ameliyatı sonrası akciğer ve kalpyetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Sanatçıya solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi

Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 1
Arabesk müziğin en önemli temsilcilerinden olan Müslüm Gürses aramızdan ayrılmış olmasına rağmen halen pek çok kişi için bu müzik türünün bir numaralı sanatçısı olarak gösterilmekte. İlk başlarda kimine göre duygu sömürüsü yaparak ünlü olmaya çalışan sanatçı, insanlar tarafından tanındıkça aslında bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı. Müslüm Gürses anlatıldığı gibi yoksul bir şekilde büyümüş ve küçük yaşta para kazanmak için çok çeşitli yollar denemiştir. İşte müzik de bunlardan bir tanesidir. İcra ettiği müzik tarzında bu kadar önemli bir yere gelmesinin en büyük sebebi de yaşadığı bu zorluklar olmuştur.Bir dönem dinleyici kitlesi Müslüm Baba’yı dinlerken kendini jiletlemeye başlamış olsa da bu dönem çok uzun sürmeden sanatçının da uyarılarıyla son bulmuştur. Ancak yapılan eylemin kötülüğü hala insanlar tarafından Müslüm Gürses dinleyicilerinin bu şekilde akıllarda kalmasına da sebep olmuştur. Bu yazımızda Arabesk müziğin kralı Müslüm Gürses hakkında ilginç ve pek bilinmeyen bilgilere göz atıyoruz.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 2
Müslüm Gürses Aslen ŞanlıurfalıdırHerkes Müslüm Gürses’in Adanalı olduğunu düşünür. Bunun sebebi ise para kazanmak için küçük yaşta Adana’ya gelmesi ve burada sesini yavaş yavaş duyurmaya başlamasıdır. 5 Mart 1953 yılında Halfeti’de dünyaya gelen sanatçı İbrahim Tatlıses başta olmak üzere akıllara gelen Urfalı sanatçılardan da tarz olarak ayrılır. Genellikle yüksek oktavlarda, yanık şekilde eserlerini icra eden Urfalı sanatçıların yanında Müslüm Gürses gayet pes bir tondan ve hiç bağırmadan eserlerini okumuştur. Bu durum aynı zamanda kendi tarzının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 3
Annesini ve Kardeşlerini Kaybetti
Annesi ve diğer iki kardeşi ile birlikte Adana’da yaşarken önce annesini sonra da iki kardeşini kaybetti. O dönemler para kazanmak için yapmadığı iş kalmadı. Terzilik, ayakkabı satıcılığı ve berberlik de olmak üzere para kazanabileceği pek çok işi yaptı. Ancak annesi vefat ettikten sonra psikolojisi bozulmaya başladı. Yaptığı işlere olan konsantrasyonu iyice azalmıştı. Buna bir de kısa zaman sonra kardeşlerinin ölümü de eklenince kendisini bir anda içinden çıkılmaz bir depresyonda buldu. İşte tam da bu dönemde müzikle tanıştı. İçine kapanık bir çocuk olmaya başlayan Müslüm Gürses için müzik tek kurtuluş yolu olmuştu.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 4
Çay Bahçesinde Ünlü Oldu
Annesini ve kardeşlerini kaybetmesi ve bir taraftan para kazanmak zorunda olması onun okul hayatında ilerlemesine de engel oldu. İlkokulu zor bir şekilde bitirdikten sonra okumak istemedi. Müzikle bir yerlere gelmeyi kafasına koymuştu. Bunun sonucunda da Adana’da bir Aile Çay Bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılma kararı aldı. Jüri üyelerini hem sesiyle hem de kıyafetleriyle büyülemek istediğinden dolayı bit pazarının yolunu tuttu ve buradan kendisine uygun bir elbise aldı. Müslüm Gürses için katıldığı bu yarışma sanat hayatının da başlamasına sebep olan yarışmadır. Yarışmada birinci olmuş ve Müslüm Gürses ismi yavaş yavaş Adana’da duyulmaya başlamıştır.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 5
Şansı da Yardım Etti
Çay bahçesinde düzenlenen yarışmada birinci olduktan sonra Adana sınırları içinde tanındı ancak bu onun için yeterli değildi. Daha büyük kitlelere ulaşma düşüncesi taşırken şansı da ona yardım etmek istiyordu. En yakın arkadaşı, bir gazinoda assolist olarak sahne alan bir sanatçının rahatsızlandığını ve kendisinin onun yerine sahneye çıkmasını teklif etti. Müslüm Gürses tabi ki bu fırsatı kaçırmayacaktı. O gece sahneye çıkarak farklı bir kulvarda insanların bir defa daha ilgisini çekmeyi başardı. Artık önü yavaş yavaş açılıyordu. Gazinoda gösterdiği bu performans sayesinde 1986 yılında İstanbul’a gitti. Burada çıkarttığı plak olan Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı tam tamına 300 bin adet sattı. Bu o zaman için inanılmaz bir rakamdı.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 6
Şanssızlıklar da Yaşadı
Müslüm Gürses için ibre dönmüş ve ünlü olma isteği gerçekleşmişti. Bunun sonucunda ise bir Anadolu turnesi yapılmasına karar verildi. Turne sırasında kullanılan otobüsün şoförü turnenin bir noktasında direksiyon başında uyuyakaldı ve büyük bir kaza yaptı. Müslüm Gürses bu kazada hayatını kaybetti sanılarak hastanenin morguna kaldırıldı. Ancak bir görevlinin dikkati sayesinde ölmediği anlaşılarak tedavi altına alındı. Kaza sonrası üzerinde büyük izler kaldı. Örneğin duyma yetisini büyük oranda kaybetmişti. Koku alması tamamen ortadan kaybolmuştu. En önemlisi de kaza sırasında başına aldığı darbe yüzünden bir defa daha başına darbe alması yine ölümüne sebep olabilirdi.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 7
Müziğe Dört Elle Sarıldı
Başına ne gelirse gelsin, yaşadığı bu olaylar sonrasında müziğe daha da fazla sarılmaya başladı. Yaşadığı büyük kazanın hemen akabinde “Özür diliyorum senden”, “İsyankâr” ve “Ben insan değil miyim?” isimli albümleri piyasaya sürüldü. Bu albümler onun tüm ülke tarafından tanınmasına sebep olmuştu. Hatta bazı otoriteler arabesk müzik tarzında onu gelmiş geçmiş en başarılı sanatçı olarak göstermeye başladılar.

Müziklerinde kendine özgü tarzı hemen belli oluyor, bu durum insanların onu daha çok sevmesine sebep oluyordu. Müslüm Gürses kişilik olarak da daha önce görülmemiş bir soğukkanlılığa sahipti. Ağır ağır konuşması, cevap vermeden önce düşünmesi ve net olması onun bir kesim üzerinde ilah olarak görülmesine sebep oldu. İnsanlar konserlerine gelip onunla deşarj oluyorlar, hüngür hüngür ağlıyorlardı. Özellikle Anadolu’da yaşayan gariban insanlar için örnek alınan sanatçılardan bir tanesi olmuştur. Dinleyicileri “Müslümcüler” olarak adlandırılmaya başlandı. Bir dönem kullandıkları jiletlerle tanınsalar da Müslüm Gürses bu duruma hep karşı çıkmış ve elinden geldiğinde kendisini jiletleyen bu insanları bu davranışın doğru olmadığı yönünde ikna etmeye çalışmıştır.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 8
Başka Tarzlardaki Şarkıları Kendi Tarzında Söyledi
Müslüm Gürses aslında bir arabesk sanatçısının almak istemeyeceği bir risk aldı. Bu riski almasının en büyük sebebi ise kendi dinleyicisinin artık ne olursa olsun onu sevmekten vazgeçmeyeceğini bildiği içindi. Zamanın ünlü pop ve rock şarkılarını kendi tarzı ile yorumladı. Nilüfer’in Olmadı Yar, Tarkan’ın Kış Güneşi ve Teoman’ın Paramparça şarkılarını yorumlaması herkesi mest etmişti. Gürses insanların beyninde hem müziği hem de kişiliği ile o kadar yer etmişti ki kimse çıkıp “bu adam ne yapıyor?” dememiş aksine, yaptığı işi desteklemişlerdir.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 9
Muhterem Nur Hayranıydı
Müslüm Gürses çocukluğundan beri sanatçı Muhterem Nur’a büyük bir hayranlık duyuyordu. Onun bütün filmlerini ezbere biliyordu. 1982 yılında Malatya’ya turneye gittiğinde tamamen şans eseri Muhterem Nur ile karşılaştı ve tanışma fırsatı buldu. Bu onun için çok önemli bir andı. Çünkü sonrasında aralarında bir aşk başladı. Çok geçmeden 1985 yılında Muhterem Nur ve Müslüm Gürses evlendi.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi 10
Sinema Filmleri Dönemi
İlk sinema filmi olan İsyankar’ı 1979 yılında çekti. O zamanlar ülke çapında isim yapmaya başlayan arabesk sanatçılarının sinema filmi çekmesi neredeyse bir adet halini almıştır. İsyankâr filminden sonra pek çok sinema filmi daha çekti. Onun sesini plak ve kasetlerden dinleyenler yüzünü de konser ve sinema filmleri ile görüyorlardı.

Kaynak: Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi