Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milyonlarca emeklinin gözü müjdede! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor

Son dakika ekonomi haberleri…

Son dakika ekonomi haberleri… Milyonlar emekli gözünü maaş iyileştirmesine dikti. Ocak zammından önce ara zammın ne olacağı merakla beklenirken hazırlıklar sürüyor. Masadaki 3 formül için bakanlar bu hafta toplanacak. İşte detaylar…

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 1

Son dakika haberleri… Emekliler gözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan iyileştirme çalışmasına dikti. Kazançları artıracak çalışma ile ilgili son açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 2

ABD ziyareti sırasında konuya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fazla uzamaz. Yani en kısa zamanda. İlgili bakanım zaten çalışmalarını sürdürüyor. 2024’e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireceğiz” ifadesini kullandı.

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 3

3 İSİM TOPLANACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sürerken, önümüzdeki hafta önemli bir aşamaya geçilecek. Çalışmanın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ın katılımıyla yapılacak toplantıda ele alınması bekleniyor.

38

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 4

3 FORMÜL

Önümüzdeki hafta bakanlar düzeyinde ele alınacak çalışma, tamamlandığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Ardından da Meclis’e sevk edilerek yasa süreci başlatılacak. Emeklilere yönelik iyileştirme çalışmalarında 3 formül gündeme geliyor. Bu kapsamda halen 7 bin 500 lira olan en düşük aylık ödemesinin artırılması bekleniyor. Burada en az 10 bin lira seviyesi konuşuluyor. Taban aylıkta yapılacak artış konusunda 3 farklı formül öne çıkıyor:

48

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 5

1) Net asgari ücret 8 bin 506 lirayken, en düşük emekli aylığı ödemesi bunun yüzde 88.16’sı seviyesindeydi. Temmuz’da net asgari ücret 11 bin 402 liraya çıktı ancak taban emekli aylığı aynı kaldı. Önceki seviyenin yeniden sağlanması istenirse en düşük emekli aylığı 10 bin 52 liraya yükselebilecek.

58

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 6

2) En düşük emekli aylığına 6 aylık enflasyonun yansıtılması da mümkün. Orta Vadeli Program’daki tahmine göre bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 37.76 olarak bekleniyor. Eğer bu oran yansıtılırsa, en düşük emekli aylığı 10 bin 332 lirayı bulabilecek.

68

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 7

3) Üçüncü formül ise en düşük emekli aylığının halen net 11 bin 402 lira olan asgari ücretle eşitlenmesi. En çok talep bu yönde geliyor. Eğer bu formül hayata geçerse, aylığı 11 bin 402 liranın altında olan tüm emeklilerin geliri artacak. Taban aylıktaki artışın yanı sıra kök aylıkta da artış üzerinde duruluyor. Burada ilk formül seyyanen artış. Memurlarda iyileştirme geçtiğimiz Temmuz ayında seyyanen yapılmıştı. Maaşlara 8 bin 77 lira seyyanen zam ilave edilmişti. Emeklilerde de seyyanen artış formülü uygulanması mümkün.

78

Milyonlarca emekliye müjde! Masada 3 formül var, ara zam yolda! Bakanlar bu hafta harekete geçiyor - Resim: 8

İyileştirme haricinde Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerini 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam bekliyor. Orta Vadeli Program’daki enflasyon tahminine göre bu oran yüzde 37.76 olacak. Memur emeklileri ise Ocak’ta yüzde 15 zam ve enflasyon farkı alacak. Bu fark yüzde 29.96 olacak.