Cumartesi, Eylül 30, 2023

Mezuniyete üç ders sınavı 30 Temmuz Pazartesi yapılacak – Sınav giriş belgeleri yayınlandı

Mezuniyete üç ders sınavı 30 Temmuz Pazartesi yapılacak – Sınav giriş belgeleri yayınlandı.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

Mezuniyete üç ders sınavı her eğitim-öğretim yılı sonunda, akademik takvimde belirtilen tarihte yılda bir defa yapılır.

Mezuniyete üç ders sınavı 30 Temmuz Pazartesi yapılacak - İstanbul Üniversitesi
Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

edit Mezuniyet aşamasına gelmiş ve tüm dönemlerden en fazla üç tane başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyete üç ders sınavına girebilir.

edit Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan ortalamayı (minimum 2.00 AGNO notu) sağlayamayan öğrenciler en fazla üç tane DC, DD (koşullu başarılı) harf notu olan derslerinden mezuniyete üç ders sınavına girebilir.

Üç Tek Ders Sınavı

Öğrencilerin mezuniyete üç ders sınavına girebilmesi için sınavın yapıldığı ilgili eğitim öğretim yılı içindeki dönemlerden herhangi birinde kayıt yenilemiş (devamlı öğrenci) olması gerekir.

Mezuniyete üç ders sınavına giren öğrencilerin ilgili derse ait harf notları en son girdikleri sınava göre belirlenir.

Stajını veya uygulama dersini tamamlamayan/başarılı olamayan öğrenciler “Mezuniyete Üç Ders Sınavı” na giremez.

Daha önce alınmamış bir ders için mezuniyete üç ders sınavına girilemez.

Her ne sebeple olursa olsun ‘Mezuniyete Üç Ders Sınavı’ na katılmayan/katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz.

Mezuniyete Üç Ders Sınavı başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır; değerlendirmede ara sınav, yarı yılsonu bitirme ve bütünleme sınavı notları dikkate alınmaz.

İstanbul Üniversitesi Ön lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne göre belirlenen ve Mezuniyete Üç Ders sınavında değerlendirme için kullanılan mutlak değerlendirme sistemi harf notu puan aralıkları aşağıdaki tablodaki gibidir.

Sınav giriş belgeleri

Sınav giriş belgeleri sınav tarihinden en az 5 gün önce https://auzefsinav.istanbul.edu.tr adresinden ilan edilir. Öğrenciler AKSİS kullanıcı adı ve şifresini kullanarak belgeye erişebilir. Sınav giriş belgeleri, her sınav oturumunda sınav bina ve salon girişlerinde kontrol edileceği için öğrencilerin yanında bulunmak zorundadır. Sınav bina ve salonlarına giriş için sınav giriş belgesi üzerinde yazan kurallara uyulmalıdır.

Mezuniyete Üç Ders Sınavı Başvuru Koşulları ve Açıklamalar

Mezuniyet İçin Üç Ders Sınavı 30 Temmuz 2023 Pazar günü çevrim içi (online) olarak yapılacaktır.

Sınava girmek için 22 Temmuz 2023 Cumartesi (saat 09:00’dan) – 24 Temmuz 2023 Pazartesi (saat 17:00’a kadar) tarihleri arasında aksis.istanbul.edu.tr adresinden başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Sınava Katılabilme Koşulları

Mezuniyet için üç ders sınavına girmek isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki koşulları sağlanmaları gerekmektedir.

En fazla Üç Başarısız (FF) Dersi Olan Öğrenciler
 • Programındaki eğitimini tamamlamış, tüm dönemlerden en fazla üç başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyet için üç ders sınavına girebilir.
 • Lisans öğrencileri 8. yarıyıl, ön lisans öğrencileri 4. yarıyıl derslerini tamamlamış olmalıdır.
 • Staj/Uygulama veya ödev dersini tamamlamayan/başarılı olamayan öğrenciler mezuniyet için üç ders sınavına giremez.
 • Mezuniyet için üç ders sınavına giren öğrencilerin, girdikleri bu mezuniyet için üç ders sınavından aldıkları not geçerli olur.
 • Her ne sebeple olursa olsun mezuniyet için üç ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
Mezuniyet İçin Gerekli Olan Minimum 2.00 AGNO Notunu Sağlayamayan Öğrenciler
 • Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan minimum 2.00 AGNO notunu sağlayamayan öğrenciler, en fazla üç DC, DD (koşullu başarılı) harf notlu derslerinden mezuniyet için üç ders sınavına girebilir.
 • Staj/Uygulama veya ödev dersini tamamlamayan/başarılı olamayan öğrenciler mezuniyet için üç ders sınavına giremez.
 • Mezuniyet için üç ders sınavına giren öğrencilerin, girdikleri bu mezuniyet için üç ders sınavından aldıkları not geçerli olur.
 • Her ne sebeple olursa olsun mezuniyet için üç ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
Sınav Sonucunun Değerlendirilmesi
 • Mezuniyet İçin Üç Ders Sınavına giren öğrencilerin başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır. Sınavdan elli (50) puan ve üzeri alan öğrenci ilgili dersten başarılı olmuş sayılır. Vize, final ve bütünleme sınav notları mezuniyet için üç ders sınavı değerlendirmesine katılmaz.
Sınavın Uygulanması
 • Mezuniyet İçin Üç Ders Sınavı, 30 Temmuz 2023 tarihinde çevrim içi gerçekleşecektir.
 • Mezuniyet İçin Üç Ders Sınavına girme hakkı kazanan öğrencilerin https://esinav.istanbul.edu.tr adresinden AKSİS kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapmaları ve sınava buradan katılmaları gerekmektedir.
Cezaevi/Tutukevinde Sınava Katılım
 • Halen cezaevinde/tutukevinde olup Mezuniyet İçin Üç Ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin sınavları da https://esinav.istanbul.edu.tr adresi üzerinden çevrim içi (online) olarak yapılacaktır. Ancak cezaevi şartlarından dolayı sınav gün ve saatlerinde değişiklik olabilir. Hükümlü/tutuklu öğrencilerin Mezuniyet İçin Üç Ders Sınavları hakkında Cezaevi yetkilileri ile görüşülerek planlama yapılarak sonrasında gerekli bilgilendirmede bulunulacaktır.
Sınava Başvurular ve Değerlendirilmesi
 • Başvurular 22 Temmuz 2023 Cumartesi (saat 09:00’dan) – 24 Temmuz 2023 Pazartesi (saat 17:00’a kadar) tarihleri arasında aksis.istanbul.edu.tr adresinden alınacaktır.
 • Yalnızca belirtilen tarih aralığında ve aksis.istanbul.edu.tr adresi üzerinden yapılan mezuniyet için üç ders sınav başvuruları kabul edilecektir. Farklı kanallar üzerinden (posta, çözüm merkezi, dilekçe vs.) yapılan sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Öğrenciler başvuru onay/red durumlarını başvuru yaptıkları alandan takip edebilirler.
MEZUNİYET İÇİN ÜÇ DERS SINAV TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri: 22 Temmuz 2023 Cumartesi (saat 09:00’dan) 24 Temmuz 2023 Pazartesi (Saat 17:00’ye kadar)

Başvuru Linki: http://aksis.istanbul.edu.tr/

Sınav Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

 Başvuru adımlarını görüntülemek için tıklayınız.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR