Çarşamba, Ekim 4, 2023

Meteoroloji sıcaklık için uyardı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden hava durumu ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Meteoroloji hava durumuna ilişkin kent kent bilgi verdi. Geçen haftalarda hava sıcaklıkları tarihi rekorlar kırdı. Diğer taraftan Temmuz ayının 120 bin senenin sıcağı olabileceğini belirten iklim bilimciler, daha da kavurucu sıcak dalgaları ile karşı karşıya olduğumuzu ifade ediliyor. İşte hava durumu ile ilgili bütün ayrıntılar…

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 1

Geçen haftalarda hava sıcaklıkları rekorlar kırdı. Temmuz ayının 120 bin senenin sıcağı olabileceğini belirten iklim bilimciler, daha da kavurucu sıcak dalgaları ile karşı karşıya olduğumuzu ifade ediyor.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 2

“2024’TE ÇOK DAHA SICAK BİR TEMMUZ GEÇİREBİLİRİZ”
TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır da bunu destekliyor ve “2024’te çok daha sıcak bir temmuz geçirebiliriz” diyor.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 3

TÜRKİYE BVE DÜNYA BUNDAN NASIL ETKİLENECEK?
İklim bilimciler, dünya genelinde geçen hafta 3 kez üst üste son 120 bin yılın sıcaklık rekorunun kırıldığını duyurdu. Ülkemizde de Aydın ve Manisa gölgede 42 dereceyi gördü. Meteorologlar, önümüzdeki hafta sıcaklıkların tekrar yükseleceğini, hatta bir önceki dalgadan bile daha sıcak olacağını belirtiyor.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 4

PEŞ PEŞE KIRMIZI ALARM VERİLDİ
Atmosferdeki karbondioksit seviyesinin yükselmesi ve El Nino’nun etkisiyle birçok ülkede sıcak dalgaları yaşanıyor. Sıcaklıkların artması Avrupa’da da peş peşe kırmızı alarm verilmesine yol açtı.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 5

SICAKLIKLAR 1800’LERDEN BERİ REKOR DÜZEYE ÇIKTI
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) geçtiğimiz hafta için yaptığı değerlendirmede, 1850’den bu yana dünya genelinde bu kadar yüksek derecelerin kaydedilmediğini açıkladı.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 6

“GEZEGEN İÇİN ENDİŞE VERİCİ BİR HABER”
WMO’nun iklim hizmetleri direktörü Prof. Dr. Christopher Hewitt, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Bilinmeyen bir dönemdeyiz. El Nino daha da güçlendikçe daha fazla rekor bekleyebiliriz ve bu etkiler 2024’e kadar uzayacak. Bu, gezegen için endişe verici bir haber” dedi.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 7

Bu görüş Leipzig Üniversitesi’nde atmosferik radyasyon alanında araştırmalar yapan öğretim üyesi Karsten Haustein tarafından da desteklendi.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 8

İklim bilimciler özellikle, son 10 yılda görülen sıcaklıkların 1800’lerden bu yana rekor seviyeye ulaştığına işaret eden gözlemler ışığında, dünyanın ortalama sıcaklığının, buzul çağının sona erdiği 120 bin yıl önceki dönemden beri bu kadar yüksek olmadığına dikkat çekiyor.

Meteoroloji'den sıcaklık uyarısı! 120 bin yılın en sıcağı! 21 Temmuz il il hava durumu - Resim: 9

Gezegenimizde tüm hava sistemleri okyanuslar üzerinde doğar, buradan aldığı enerji ile dünya üzerindeki sirkülasyonlarını tamamlar. Dünya enerjisinin yaklaşık yüzde 90’ı okyanuslar tarafından absorbe edilir.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR