Cumartesi, Eylül 23, 2023

Korkutan manzara! Martılar sıcaktan öldü…

Van’da aşırı sıcaklık ve kuraklık nedeniyle martılar ölmeye başladı. Van Gölü’ndeki Adır, Akdamar, Kuzu ve Çarpanak adalarını üreme mekanları haline getiren yüzlerce martı, aşırı sıcaklık, kuraklık ve balık göçünün bitmesiyle ortaya çıkan besin azlığı nedeniyle öldü. Prof. Dr. Özdemir Adızel, ölümlerin artacağını belirterek, “Sıcaklık martıların derilerinde daha fazla buharlaşmaya neden oluyor” dedi.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 1

Van’da artan sıcaklık, kuraklık ve besin azlığı nedeniyle göldeki adalar ve kıyılarda yine martı ölümleri yaşandı.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 2

Van Gölü’ndeki Adır, Akdamar, Kuzu ve Çarpanak adalarında yuvalayan martılar, 15 Nisan’da başlayan balık göçünün 15 Temmuz’da sona ermesiyle besin sıkıntısı yaşamaya başladı.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 3

Göç sırasında akarsularda avladıkları balıkların göle dönmesiyle yiyecek bulamayan martıların bir kısmı, besin azlığı, aşırı sıcaklar ve kuraklığın etkisiyle öldü.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 4

Bu yıl martı ölümlerinin geçen yıla oranla arttığını belirten uzmanlar, bunun doğal bir süreç olduğunu ve salgın riskinin bulunmadığını belirtti.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 5

“HAVANIN SERİNLEMESİYLE ÖLÜMLER DURACAK”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasının yaban hayvanları için zengin bir yer olduğunu söyledi.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 6

İlkbaharda üremelerini gerçekleştiren martıların Van Gölü’ndeki adaları tercih ettiğini anlatan Aslan, şunları kaydetti:
“Martılar kuluçka döneminde güvenli olduğu için adalara geliyor. Bunlardan en önemlisi de Adır Adası. Diğer adalarda benzer durum var. Milyonlarca martı buralarda yavruluyor.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 7

İlkbaharda inci kefali derelere göç ettiğinde martılar için iyi bir beslenme imkanı doğuyor. Bu senede aşırı kuraklığın oluşması, derelerin erken kuruması ve inci kefalinin göçünü erken tamamlaması sonucu çok sayıdaki yavru martı sıkıntı ve strese bağlı ölmeye başladı. Her yıl yaşanan rutin ölümlerde herhangi bir salgın hastalık olmadığını tespit etmiştik. Bu yıl aşırı sıcaklık ve kuraklığın da etkisi var. Bundan kaynaklı ölümler daha fazla olmaya başladı. Belediyelerin buraları temizlemesi gerekiyor.”

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 8

“YAVRULAR BESİN BULAMIYOR”

YYÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel de Van Gölü’ndeki adaların martı, gece ve sığır balıkçılların önemli üreme ve kuluçka merkezleri olduğunu ifade etti.

Van'da korkutan manzara! Martılar sıcaktan ölmeye başladı - Resim: 9

Her sene üreme döneminde martı yavrularının bir kısmının telef olduğunu belirten Adızel, ölenlerin yüzde 99’unun yavru olduğunu kaydetti.

Kuş ölümlerinde belirleyici olanın iklim koşulları olduğunu ifade eden Adızel, “Özellikle aşırı sıcaklar ve kuraklıkla beraber yavrular besin bulmakta zorlanıyor. Dolayısıyla ölümler meydana geliyor. Bu sene aşırı sıcak hava ve kuraklık nedeniyle daha fazla martı ölümü görmek mümkün. 

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR