Cumartesi, Eylül 30, 2023

‘Kiralık ev’ arayanlar dikkat! Yeni dönem başladı! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda

Ev sahibi ile milyonlarca kiracıyı ilgilendiren flaş açıklama! Kiralık evde yeni dönem başladı, piyasalar tersine döndü. İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, ev sahiplerinin kiracı seçilerinin değiştiğinin altını çizerek, “Eskiden ev sahipleri öğrencilere, bekara ev vermezlerdi. Şimdi ise üniversitede son sınıf ya da 3’üncü sınıf öğrencileri tercih ediliyor” dedi.

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 1

Ev sahipleri, son zamanlarda kiracı seçimlerini bekar veya öğrencilerden yana kullanmaya başladı. Öğrencilerin genelde kısa zamanlı ev kiraladığını belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, ev sahiplerinin uzun zamanlı kiracı istemediğini ifade ederek “Eskiden bekara ev vermeyiz derlerdi. Piyasada daire çok fazlaydı. Uzun süre kalacak bir kiracı tercih edilirdi ancak artık Türkiye’deki kiralık daire arayışı arttı. Mülk sahipleri doğal olarak en kısa süre kalacak kiracı arayışına yöneldi. Eskiden ev sahipleri öğrencilere, bekara ev vermezlerdi. Şimdi ise üniversitede son sınıf ya da 3’üncü sınıf öğrencileri tercih ediliyor ya da ‘Bekar olsun yarın evlenir gider’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 2

KİRALAR ZAMAN YÜZDE 30 ARTACAK?
Kiralık daire sayısının az olmasının fiyatları da artırdığını söyleyen Akgün, eylül ayında yüzde 30 daha artış beklediklerini belirtti. Talebin artması ile ev sahiplerinin daha da seçici olduğunu anlatan Akgün, şunları söyledi:

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 3

SON 2 YILDA KİRALAR YÜZDE 600 ARTTI
“Bir ilan veriyorsunuz, 1000 kişi arıyor. Mülk sahipleri, tercihlerini tamamen değiştirdi. Kiracının kiralama süresi kısa olacak, tahliye taahhütnamesi verecek, kefil bulacak, kira bedelinin 2-3 kat fazlası gelire sahip olacak gibi şartlar arıyorlar. Son 2 yılı değerlendirecek olursak; kiralar yüzde 600 arttı.

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 4

ÖĞRENCİLER BUNGALOV EVDE KALMAK İÇİN ARAYIŞA GEÇTİLER
Karşıyaka, Bornova, Güzelyalı gibi metropollerde en düşük kiralar 10 bin liradan başlıyor. Bundan 2 sene önce aynı evler 1000 lira, 1500 liraydı. Eylül ayında kiraların yüzde 30 artmasını bekliyoruz. Ev sahipleri de kendilerini korumaya almak için 1 yıllığına kontrat yapıyor. Günümüzde ‘Oğlum, kızım evlenecek’ deyip, kiracısını çıkarmaya çalışan ev sahiplerinin sayısı da arttı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenciler, barınma sorunu yaşadı. Kahramanmaraş depreminden sonra yurtlar depremzedeler için ayrıldı. Öğrenciler de tiny house, bungalov tipi evlerde kalmak için arayışa geçtiler.”

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 5

KISA SÜRELİ SÖZLEŞME KOŞULU
İzmir’de 6 yıl önce ikinci kattan düştüğü için yürüyemeyen, yemek yiyemeyen, konuşamayan, yoğun fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği alan Feride Sıla Özcan’ın (9) annesi Başak Özcan da 22 gündür kiralık ev aradıklarını belirtti. Kiralık ev ilanı bulmanın zorlaştığını, bulduklarını da ev sahibinin kriterleri nedeniyle tutamadıklarını söyleyen Özcan, “Menderes’te oturuyorduk, kızımın özel durumuna uygun bir evimiz vardı. Ev sahibi, evini satacağını söyleyip, bizi mart ayında çıkardı. Osmangazi’de bir eve taşındık ancak 3 ay oturabildik. Nemli bir ortam vardı, kızımın sağlığı için elverişli değildi. Feride’nin ciğerlerinde hırıltı başladı. Evi boşalttık ve 22 gündür bir arkadaşımızın evinde kalıyoruz” dedi.

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 6

‘UZUN SÜRE OTURABİLECEĞİMİZ BİR EV ARIYORUZ’
Her yıl ev değiştirmek istemediklerini anlatan Özcan, Feride’nin duvara monte aynası, yürüteci ve tavana asılı salıncağını kullanabilecekleri bir eve ihtiyacı olduklarını belirterek, “Birçok ev sahibi öğrenciye ev veriyor ya da kısa sürede sözleşme yapmak istiyorlar. 6 ay ya da 1 yıllık kira bedelini toplu isteyenler var. Emlakçılar da ev sahiplerinin öğrenciye kiraya vereceğini, yapacakları bir şey olmadığını söylüyor. Kiralık ilanı bulmak zorlaştı.

Kiralık evde yeni dönem! Piyasa tersine döndü! Fiyatlara yüzde 30 zam yolda - Resim: 7

Bir ev bulup randevulaşıyoruz, gidene kadar hemen tutuluyor. Hem ekonomik durumumuz hem kızımın sağlığı her yıl bir ev değiştirmemize izin vermiyor. Doğal gaz, elektrik abonelik açma-kapama, nakliye hepsi masraf. Feride’nin evdeki terapileri aksadı. Uzun süre oturabileceğimiz bir ev arıyoruz. Maalesef ya kısa süreli sözleşme yapıyorlar ya da ‘Öğrenciye vereceğiz’ deyip, konuyu kapatıyorlar” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR