Cumartesi, Eylül 30, 2023

Kiracısını aramakta ısrar eden ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir!

Son günlerde artış gösteren kiracı ve ev sahibi arasındaki problemler giderek artarken kiracının rahat edebilmesi adına alınan kararlar da artmaya başladı. Yüksek enflasyon sebebiyle zam yapmak ya da kiracıyı evinden çıkarmak isteyen ev sahiplerinin ısrarcı telefonları kiracıları rahatsız ediyor. Alınan son kararla beraber kiracısını ısrarla arayan ev sahibi 3 aydan 1 yıla kadar cezalandırılabiliyor. İşte detaylar…

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir!

Son yıllarda Türkiye genelinde fakat özellikle İstanbul‘da yaşanan fahiş kira artışlarını, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yüzde 25 sınırlaması dahi durduramıyor.

Yaşanan kira anlaşmazlıkları ev sahibi ve kiracıları karşı karşıya getirirken, yüksek enflasyon sebebiyle zam yapmak isteyen bazı ev sahipleri, kiracılarını sürekli telefonla arayıp veya kapılarına dayanarak baskı altına alabiliyor.

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir! - Resim : 1

Milliyet’in haberine göre, büyük bir problem haline gelen ve çözülemeyen ev sahibi-kiracı anlaşmazlığı nedeniyle kiracısını ısrarlı bir şekilde aramasının “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunu teşkil ettiğine dikkat çeken Avukat Levent Karakoç, ev sahibinin ısrarlı takiple sürekli kiracının kapısına dayanmasının da tutuklama nedeni olabileceğini kaydetti.

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir! - Resim : 2

HAPİZ CEZASI VERİLEBİLİR

Bazı durumlarda ev sahibinin 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alabileceğini söyleyen avukat Levent Karakoç, ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarında karşılaşılan örneklerde hukuki açıdan başvurulacak yolları şöyle anlattı:

“Bir kira ilişkisi kapsamında kiralayanın yahut onun adına hareket edenlerin (emlakçı, aracı vs. gibi) kira bedelinin arttırılması hususunda kiracıyı ısrarlı bir şekilde araması, konutuna veya iş yerine gelmesi ya da kiracının ikamet ettiği konutun ev sahibi tarafından, kiracıya göz dağı verme maksatlı olarak konuta zarar verilmesi ve benzeri davranışlarda bulunması gibi eylemler temel haliyle “Kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunu teşkil eder. Bu suçun takibi mağdurun şikayetine bağlı olup, şikâyet üzerine fail 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir! - Resim : 3

SÜREKLİ KAPIYA GELMEK DE SUÇ

Ayrıca her ne sebeple olursa olsun kiracının konutuna, bahçe, depo, balkon vs. gibi eklentilerinin içine kiracının rızası dışında girilmesi veya buradan çıkılmaması halinde, failler hakkında ‘konut dokunulmazlığının ihlali’ suçu ile işlem başlatılabilir ve fail bu suçtan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabilir.

‘Kiralık sosyal konut’ önerisi kira krizine çözüm olacak mı?

Ev sahibinin sürekli kapıya gelip kiracıyı rahatsız etmesi halinde kiracı polisi ararsa polisin hemen olay yerine intikal etmesi beklenir. Bu sesler apartmanda gürültüye yol açarsa komşular da polise haber verebilirler. Kiracılar, gerekirse kapıyı açmasınlar hemen polisi çağırsınlar. Polis gelip tutanak tutar. Kiracılar bu tutanak sonrası, ‘Kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ ve ‘konut dokunulmazlığının ihlali’ suçlarından suç duyurusunda bulunabilir.”

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir! - Resim : 5

‘ERKEK DE OLSA KADIN DA OLSA UZAKLAŞTIRMA TALEP EDİLEBİLİR’

Kiracı kadın da olsa erkek de olsa ısrarlı takip söz konusu olduğunda uzaklaştırma talep edilebileceğini söyleyen avukat Levent Karakoç, “Bazı mahkemeler ısrarlı takip dolayısıyla ender de olsa uzaklaştırma kararı verebiliyor. Kiracı kadın da olsa erkek de olsa ısrarlı bir takip söz konusuysa uzaklaştırma talep edilebilir. Aynı zamanda CMK’da tutuklama nedenidir. Benzer suçları işliyorsa birden fazla kez bu eylemlere karışıyorsa, hakkında tahkikat varsa, şahız adli kontrol altına alınabilir, kapısına gitmeme kararı alınabilir. Böyle kararlar veren hakimlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Kiracısını ısrarla arayan ev sahibine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir! - Resim : 6

HAKARET SUÇUNDAN CEZA ALINABİLİR

Kiracısına karşı hakaret eden ev sahibinin ‘hakaret’ suçundan da ceza alabileceğini ve bu cezanın 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası olabileceğini söyleyen Karakoç, “Kiralayanın yahut onun adına hareket edenlerin cebir ve tehdit ile kiracıya yüksek artış oranı, yeni bir kira sözleşmesi, taahhütname gibi evraklar imzalatmaya veya mevcut kira sözleşmesini yok etmeye ya da kiralanan taşınmazın anahtarlarını teslim etmeye veya anahtarların alınmasına karşı koymamaya mecbur bırakmaları halinde bu noktada artık halk arasında ‘gasp’ olarak bilinen ‘yağma’ suçunun oluşacağı kanaatini taşıyoruz. Yağma suçunun cezası yasada 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası olarak düzenlenmiştir.

Kira ilişkisi kapsamında yapılan görüşmelerde, kiracıya yönelik kullanılan ifadelerin hakaret sayılan ifadelerden olması halinde ise fail ayrıca ‘hakaret’ suçundan ceza alabilir. Bu suçun takibi mağdurunun şikayetine bağlıdır. Suçun temel hali 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile değerlendirilir. Yine benzer sebeplerle kiracının kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden bahisle tehdit edilmesi halinde ceza alt sınırı 6 olarak düzenlenmiştir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR