Cumartesi, Eylül 30, 2023

İstanbul su krizinde! Suyumuz “2 ay anca yeter”: Turuncu alarm verilmesi gerekiyor

Yüksek sıcaklık karşısında yağışın olmaması barajlardaki suyu sıfır noktasına getirirken uzmanlardan da oldukça önemli bir uyarı geldi.

İstanbul'da su krizi kapıda! Uzman isim "2 ay anca yeter" diyerek uyardı: Turuncu alarm verilmesi gerekiyor

İstanbul’un 68 günlük suyu kaldığı ve bir su krizine doğru hızlıca gidildiğinin altını çizen Prof. Dr. Orhan Şen, turuncu alarm verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İstanbul’da kurak geçen kış aylarının akabinde yaz aylarında da kavurucu sıcaklar hayatı son derece olumsuz etkiliyor. Görülmedik sıcaklıkların yaşandığı kentte susuzluk riski alarm veriyor. Peki, İstanbul’un kaç günlük suyu kaldı?

İstanbul'da su krizi kapıda! Uzman isim "2 ay anca yeter" diyerek uyardı: Turuncu alarm verilmesi gerekiyor - Resim : 1

68 GÜNLÜK SU KALDI!

İstanbul’un 68 günlük suyu olduğu ve bir su krizine doğru gidildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Şen şunları söyledi:

“Alibeyköy Barajı’nda doluluk oranı yüzde 20’nin altına düştü. Barajlarda her gün neredeyse yüzde 0.32 civarında düşüş meydana geliyor. Bu önemli bir şey. Ayda yüzde 10’luk düşüş görülüyor barajlarda. Yağış yok. Yağış uzun süredir yok. Dolayısıyla hep birikmiş sudan harcanıyor su.

İstanbul'da su krizi kapıda! Uzman isim "2 ay anca yeter" diyerek uyardı: Turuncu alarm verilmesi gerekiyor - Resim : 2

3’TE 1’İ BUHARLAŞTI

Şehre verilen suyun yanında buharlaşma kayıpları da son derece önemli. Havaların çok sıcak geçmesi buharlaşma kayıplarına neden oluyor. Düşünün elinizdeki suyun üçte biri buharlaşmaya gidiyor. Şu anda Büyükçekmece bitmiş vaziyette, kullanılacak vaziyette değil. Darlık Barajı ile Ömerli Barajı’nda seviye yüksek. Yüzde 50 doluluk oranları var. İstanbul’un üçte bir suyu Melen’den geliyor. O da olmasa doluluk oranı yüzde 20’nin altına düşer, Melen’den gelen su olmasa.

İstanbul'da su krizi kapıda! Uzman isim "2 ay anca yeter" diyerek uyardı: Turuncu alarm verilmesi gerekiyor - Resim : 3

TURUNCU ALARM VERİLMESİ GEREKİYOR

Şu anda İstanbul’un 300 milyon metreküp suyu var. Bunun yaklaşık yüzde 25’i buharlaşmaya gidecek. Yüzde 75’ini alacağız bu suyun, 240 milyon metreküp Su kullanılabilir. Bu tabii Yağış olmadığı sürece. Bundan da günde yaklaşık 3.5 milyon metreküp su veriliyor şehre. Baktığımız zaman İstanbul’un 68 günlük suyu var. Bu bir su krizine doğru gidiyor. Yani turuncu alarmın verilmesi lazım.”

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR