Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul İtfaiyesi’nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler

CHP‘li İBB‘ye bağlı İtfaiye

CHP‘li İBB‘ye bağlı İtfaiye Dairesi‘nde “röntgen” skandalı gün yüzüne çıktı. İtfaiyede görevli bazı personellerin, İBB’ye ait merkezi yerlere yerleştirilen kameraların kontrol sistemine gecenin geç saatlerinde girerek, otel, ev, eğlence mekanı gibi noktaları izlediği ortaya çıktı. Ultra yakınlaştırılarak kaydedilen görüntülerde kişilerin yatak odası görüntüleri, otel odasındaki çıplak vatandaşlar, mekanlarda eğlenen insanların aylarca bu şekilde seyredildiği kaydedilen rapor, savcılığa verildi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İtfaiye biriminde görev alan 3 personel, cadde ve sokaklarda ilk yardım için kentin dört bir yanının anlık olarak seyredilebildiği İBB’ye ait kameralarla İstanbul’u gözetledi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 1

MÜFETTİŞ DENETLEMELERİNDE YAKAYI ELE VERDİLER

Kişilerin ev, otel ve eğlence mekanlarındaki davranışlarını kayıt altına alan görevliler, müfettiş denetlemesinde yakayı ele verdi. Müfettişler geçtiğimiz yıl Şubat ayında İBB’ye bağlı İstanbul İtfaiyesi’nde denetim yaptı.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 2

Yapılan denetimde şehrin dört bir yanını anlık olarak izleyebilecekleri İBB’ye ait kameralara direkt erişimi olan personellerin, kameralara acil durum, yangın, trafik denetimi gibi amacı olmayan zamanlarda erişim sağladıkları belirlendi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 3

IŞIĞI YANAN İKAMETLERİ İZLEDİLER

Erişim sonrası kameraların bazı özelliklerini kullanan birden çok personelin ışığı yanan ikamet yerlerini gözlemlediği, kamera görüntülerindeki görüntüleri anlık olarak kayıt ettikleri ve kurum bilgisayarında depoladıkları tespit edildi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 4

ZOOMLADILAR

Müfettişlerin incelemesi sonrası hazırlanan raporda görüntülerin, İstanbul’un 24 farklı ilçesindeki kameralarla çekilmiş olduğu, Taksim ve Ataşehir‘de tanınmış bazı otel ve mekanların içerisinin zoom yapılarak gecenin geç vakitlerinde çekilen görüntüler olduğu, yine görüntülerde bazı ilçelerdeki site içerisindeki binalarda ikamet eden vatandaşlara ait olduğu ifade edildi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 5

YATAK ODALARINA KADAR GİRMİŞLER!

Ultra yakınlaştırılarak çekilen görüntülerde kişilerin yatak odası görüntüleri, namaz kılan ve bebek uyutan kadınların görüntüleri, otel odasındaki çıplak vatandaşların, mekanlarda eğlenen insanların aylarca bu şekilde izlendiği kaydedilen rapor, savcılığa ihbar edildi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 6

PERSONELLER BELİRLENDİ

Müfettişlerce hazırlanan rapor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu. İhbar sonrası olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 7

21 PERSONELİN İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında 21 personelin ifadesine başvuruldu. Bir personel, eğlence amaçlı görüntüleme yaptıklarını, sadece gece namaz kılan insanları gördüğünü ifade etti.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 8

3 PERSONELE İDDİANAME

Yapılan inceleme sonrası kameralara erişim sağlayan ve kameraların yönünü değiştirme komutu vererek zoom özelliğini kullanan 3 personel O.A., S.M., Ü.Ç. hakkında iddianame düzenlendi.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 9

HAPİSLERİ İSTENDİ

İddianamede, her ne kadar insanların özel hayatlarını izleyerek ve kayıt altına alarak bu suçu işlemiş olsalar da kamera görüntülerinin uzaktan çekilmesiyle kişi tespiti yapılamadığı, bu suçun da şikayete bağlı bir suç olması nedeniyle tespiti yapılamayan mağdurların şikayetçi olamadığı için sadece görevlilerin “görevi kötüye kullanma” suçunu işlediği anlatıldı.

İstanbul İtfaiyesi'nde röntgencilik rezaleti! İBB kameralarıyla yatak odalarına zoom yapıp izlediler - Resim : 10

Görevinin gereklerine aykırı hareket ederek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan 3 şüphelinin 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi. Dava, ilerleyen günlerde görülecek.