Pazar, Ekim 1, 2023

IPhone 15 serileri yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 ve yeni özellikleri

iPhone 15 serisinin tasarımını gözler önüne seren yeni maket görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntülerde iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max’i yan yana gösteriyor. iPhone 15 serisinin tanıtımına kısa bir zaman kala, Apple’ın yeni serisine getireceği beklenen 4 özelliği bir araya getirdik. İşte görüntüler ve yeni özellikleri…

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 1

Gelecek Eylül ayında piyasaya çıkarılacak iPhone 15 serisi ile ilgili yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere yeni nesil iPhone ailesi, göze çarpan tasarımsal yenilikler ve gelişmiş kamera sensörleri ile karşımıza çıkacak. Bu bağlamda heyecanlı bekleyiş devam ederken, bütün iPhone 15 modellerinin maket görüntüleri çıkarıldı.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 2

TUŞLARA ELVADA
Yeni görüntüler, iPhone 15 ailesinde yer alacak dört modeli yan yana getiriyor: Bunlar iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve Pro Max. Hatırlayacağınız üzere Apple’ın teknik sorunlar nedeniyle iPhone 15 Pro serisi için planlanan katı hal tuşlarını rafa kaldıracağından sizlere bahsetmiştik. Yeni görüntüler ise bu bilgiyi doğruluyor diyebiliriz.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 3

Yukarıdaki görüntüde, iPhone 15 ve 15 Plus modellerinin 6,1 inç ekrana sahip olduğunu görüyoruz. iPhone 15 Pro ve Pro Max’te ise 6,7 inç ekrana yer verilmiş. Ayrıca görüntülerden biri, dört modelin de aynı Dinamik Ada kesitine sahip olduğunu gösteriyor. Apple’ın bu teknolojiyi tüm iPhone modellerinde kullanacağını halihazırda biliyorduk. Ancak ProMotion ve Always-On gibi teknolojilerin Pro serisine özel kalacağını belirtelim.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 4

Bir diğer görüntüde ise iPhone 15 Pro Max’in daha da yuvarlak kenarlara sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca titanyum gövdesi nedeniyle iPhone 14 Pro Max kadar parlak değil. Bu görüntüler, iPhone 15’in fiziksel tasarımına ışık tutuyor olsa da, bunun bir maket olduğunu unutmamak gerek. Nitekim söylentilerin doğru olup olmadığını bekleyip görmemiz gerekecek.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 5

İŞTE 4 YENİ IPHONE 15 ÖZELLİĞİ
iPhone 15 serisinin tanıtımına az bir zaman kala, Apple’ın yeni serisine getireceğinden emin olduğumuz dört özelliği sizin için bir araya getirdik…

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 6

İki aydan kısa bir süre sonra Apple iPhone 15 serisini tanıtacak. Bu zamana kadar pek çok şüpheli söylenti duymuş olsak da, Apple’ın iPhone 15’e getireceğinden emin olduğumuz birkaç özellik de var. İşte bunlardan dördü:

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 7

DİNAMİK ADA
Ekran analisti Ross Young’a bakılırsa Apple, Dinamik Ada’yı her iPhone 15 modeline getirecek. Apple analisti Ming-Chi Kuo ve Bloomberg’den Mark Gurman da aynı fikirde. Bununla birlikte, bu her modelin Always-On ekran teknolojisine veya ProMotion’a sahip olacağı anlamına gelmiyor. Young, bu iki özelliğin iPhone 15 Pro serisine özel olacağına inanıyor.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 8

Analistler, genel olarak, standart iPhone 14 modellerinin öncekilerden daha kötü satması nedeniyle, temel modellere Dinamik Ada’nın eklenmesinin Apple’ın satışlarını artırmasına yardımcı olacağına inanıyor.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 9

HER MODELE AYRI İŞLEMCİ
Apple’ın her yeni iPhone için aynı işlemciyi sunduğu günler geride kaldı. 2022’de başlayan bir trend 2023’te de devam edecek, yakında çıkacak olan A17 Bionic çip iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine özel olacak, “geliştirilmiş” A16 Bionic çip ise temel iPhone 15 sürümlerine güç verecek.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 10

Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın Vision Pro için bir ekosistem oluşturma çabasının bir parçası olarak iPhone 15 Pro için “donanım özelliklerini agresif bir şekilde yükseltmesini” bekliyor. Bloomberg tarafından daha önce yayınlanan bir haberde, yeni A17 Bionic çipin TSMC’nin yaklaşık %35 daha az güç gerektirirken daha iyi performans sunan yeni 3nm sürecini kullanacağı belirtilmişti.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 11

IPHONE 15 PRO MAX’E ÖZEL PERİSKOP LENS
Periskop lensin eninde sonunda iPhone’a geleceğine dair yıllarca süren söylentilerin ardından, iPhone 15 Pro Max bu yeni özelliğe kavuşan ilk cihaz olacak gibi görünüyor. Trendforce, Jeff Pu ve Ming-Chi Kuo, 5x veya 6x optik yakınlaştırmalı Apple cihazlarına periskop lensin geleceğine inanan kaynaklar arasında yer alıyor.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 12

İlginçtir ki, periskop lensin gelecek yılın iPhone 16 Pro’sunda bulunacağına dair söylentiler de var. Apple’ın ekran boyutunu artırmayı ve telefonun dahili bileşenlerini yeniden düzenlemeyi planlaması, bu teknolojik gelişmenin kalıcı olacağı anlamına geliyor.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 13

LIGHTNING BAĞLANTI NOKTASI TARİH OLUYOR
On yıl önce iPhone’un Lightning bağlantı noktası tanıtıldığında Apple, tescilli teknolojinin önümüzdeki on yıl boyunca cihazlarına güç vereceğini söylemişti. Zaman ilerledikçe, şirketin Lightning’den USB-C’ye geçme zamanı geldi. Tabii ki bunda, AB kurallarının da etkisi büyük.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 14

4GB’lık nadir bir iPhone 1, açık artırma sonucunda inanılmaz bir fiyata satıldı4GB’lık nadir bir iPhone 1, açık artırma sonucunda inanılmaz bir fiyata satıldı

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 15

Söylentiler iPhone 15 Pro ve Pro Max’in Thunderbolt 4 bağlantı hızlarına sahip olacağını söylüyor. Buna karşılık, temel modeller standart bir USB-C veri aktarım özelliğine sahip olacak. Yine de kesin olan bir şey var: Dört model de bu yeni formata geçecek.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 16

Bu durum beklenenden daha erken gerçekleşti çünkü Apple’ın Avrupa Birliği’nde uyması gereken yeni bir yasal zorunluluk var.

IPhone 15 serisi yan yana görüntülendi! İşte iPhone 15 tasarımı ve yeni özellikleri - Resim: 17
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR