Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İlk ders zili çaldı! MEB’den dijital bağımlılığını önleyeci hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması!

Okul ile ilk defa

Okul ile ilk defa tanışacak veya yeni bir kademeye geçecek olan öğrenciler için bugün ders zili çalıyor. 2023-2024 eğitim öğretim senesi de 11 Eylül pazartesi günü itibariyle başlayacak. MEB, bu sene dijital bağımlılığı önlemek için okullarda cep telefonu sınırlaması uygulayacak. Uzmanlar da MEB’in bu odaklanmayı olumsuz etkileyen cep kullanımı kısıtlaması uygulamasından yana.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması!

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında 2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül pazartesi günü itibariyle başlayacak. Okulla ilk defa tanışacak veya yeni bir kademeye geçecek olan okul öncesi, ilkokul bir ve lise dokuzuncu sınıf öğrencileri de “uyum programı” kapsamında bugün sınıflarda yerini alacak. Bakanlık, yeni öğretim senesinde hem eğitimin kalitesini artırmak hem okullar arası fırsat eşitliğini sunmak hem de öğrencilerin sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamak için birçok önlem aldı.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 1

BAKANLIKTAN RADİKAL KARARLAR

21 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzasıyla illere gönderilen genelgede en dikkat çekeni, son yıllarda pek çok ülkede okullarda kullanımı yasaklanan cep telefonlarıyla ilgili olanıydı. Genelgeye göre, öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alınacak; okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine sebebiyet verecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanımından da kaçınılacak. Ayrıca obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerin doğal ortamlarda arkadaşlarıyla uyum içerisinde oynayarak sosyal yönlerinin gelişmesine imkân sağlamak amacıyla okullarda iyileştirmeler yapılacağını da duyuran Bakanlık, öğrencileri dijital ekranlardan uzaklaştırmakta kararlı.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 2

TÜM DÜNYADA TARTIŞMA KONUSU

Cep telefonu ya da bilişim araçlarının sınıflarda kullanılmasının konsantrasyonu bozduğu, derse uyumu zorlaştırdığı, başarının düşmesine sebep olduğu tüm dünyada tartışılıyor. Son olarak UNESCO, öğrencilerin okullarda akıllı telefon kullanmasının yasaklanması için küresel çağrıda bulunmuş, cep telefonu kullanımının düşük eğitim performansıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekmişti. Fransa, Rusya, Çin ve Suudi Arabistan’da da okulda cep telefonu kullanımı yasak. ABD ile İspanya’da bölgesel yasak uygulanıyor. Hollanda 1 Ocak 2024 itibariyle uygulamaya geçecek. Finlandiya ve İngiltere’de de yasak gündemde.

İlk ders zili çaldı! MEB'den dijital bağımlılığı önleyecek hamle! Okullarda cep telefonu kısıtlaması! - Resim : 3

AKILLI SAATLERE DE YASAK DELİYOR

Çocukların kreş ya da anaokullarına cep telefonu ya da tablet getirmesi yasak. Ancak bazı aileler, çocuklarını takip etmek akıllı saatleri kullanmalarını istiyorlar.