Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlaca direnen ve bakteriyi yok eden yeni antibiyotik bulundu

Bilim insanları, antibiyotiklere karşı

Bilim insanları, antibiyotiklere karşı yüksek dirence sahip ‘Acinetobacter baumannii’ bakterisini yok etme potansiyeline sahip yeni bir antibiyotik tespit etti. ‘Zosurabalpin’ isimli antibiyotiğin ölümcül bakteriyi büyük oranda etkisizleştirdiği görüldü.

İlaca dirençli bakteriyi yok eden yeni antibiyotik bulundu

İlaca dirençli bir bakteriyle mücadele edebilecek yeni antibiyotik türü bulundu. Bilim insanları, yol açtığı ölümcül enfeksiyonlarla bilinen ve antibiyotik direncine sahip patojenler arasından bulunan ‘Acinetobacter baumannii’ bakterisini yok etme potansiyeline sahip yeni bir antibiyotik türü tespit etti. Harvard Üniversitesi ve İsviçreli ilaç firması Hoffmann-La Roche’dan araştırmacılar, ilaçlara dirençli bakterilere karşı klinik tedavi yolları bulmak için yaklaşık 45 bin antibiyotik molekülünü inceledi.

İncelemede ‘Zosurabalpin’ isimli antibiyotik türünün laboratuvar ortamında, ilaca dirençli ‘Acinetobacter baumannii’ bakterisini büyük oranda etkisizleştirdiği görüldü. Araştırmacılar, antibiyotiğin söz konusu bakteri seviyesini önemli ölçüde azalttığını söyledi. Çalışmalar, Zosurabalpin’in dünya genelinde bu denli etkili olan bakterinin yol açtığı enfeksiyonla 100’den fazla klinik örnekte mücadele etmeyi başardığını gösterdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, mevcut kullanımdaki antibiyotik türlerine karşı yüksek dirence sahip ‘Acinetobacter baumannii’ bakterisi; akciğerler, idrar yolları ve kanda ciddi ve yüksek ölüm oranına sahip enfeksiyonlara yol açıyor.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) ‘acilen yeni antibiyotiklere ihtiyaç duyulan bakteriler’ listesinin başında yer alan bu tür, ABD’de her yıl yaklaşık 8 bin 500 enfeksiyona ve 700 kişinin ölümüne yol açıyor. Ayrıca Asya ve Orta Doğu’da daha yaygın olan bu bakteri türü, dünya genelinde yoğun bakım ünitelerindeki enfeksiyonların yüzde 20’sine neden oluyor.