Cumartesi, Eylül 23, 2023

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için…

İkinci el araç satışına yeni tuzak gün yüzüne çıktı. Sıfır araç fiyatlarına paralele bir şekilde yükselen ikinci el araç fiyatlar şaşkına çeviren bir duruma geldi. Öyle ki bu modeller sıfırından daha fazla fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu konuda 2. el araç satış fiyatının 0 araç satış fiyatının üzerinde olmayacağına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulamaya alındı. Fakat otomobil satıcıları gizli fiyat oyunu ile bu kararı çiğnemeye çalışıyor. İşte detaylar…

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 1

Otomobil pazarında fahiş fiyatları önlemek için ekonomi idaresi pek çok önlemler alırken bu tedbirlerin arkasından dolanmak isteyen fırsatçıların eli boş durmuyor.

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 2

Milliyet’ten Aylin Rana Aydin’in haberine göre; sıfır oto ile ikinci el fiyat farkı astronomik bir şekilde açılınca ilk önce araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralı yürütmeye alındı.

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 3

BAKANLIK YENİ DÜZENLEMEYİ DUYURDU
Buna rağmen fiyatlardaki hareketlilik devam ederken, Ticaret Bakanlığı önceki günlerde ikinci el araç satışına ilişkin yeni bir düzenlemeyi duyurdu.

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 4

15 TEMMUZ’DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ikinci el araç satış fiyatı, sıfır araç satış fiyatının üzerinde olamayacaktı. Bu durum 1 Ocak 2024’e kadar yasaklandı ve yönetmelik de 15 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 5

FIRSATÇILARDAN YENİ YÖNTEM
Online satış platformlarındaki bazı satıcılar ikinci el araçlarını sıfır araçtan pahalıya satabilmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Ceza yememek için aracını sıfır araç fiyatından düşük listeleyen satıcılar ilanın açıklama kısmında ise ekstra ücretler sıralıyor.

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Gizli oyun ortaya çıktı! Meğer ekstra ücret için... - Resim: 6

Bu durumda ikinci el aracın satış fiyatı türlü gerekçeler gösterilerek sıfır araç fiyatını sollamış oluyor. İkinci el araç sitelerinde bunun örneklerine de sıkça rastlanıyor.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR