Pazar, Ekim 1, 2023

Hava durumu-Meteoroloji; İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle İstanbul dahil 12 kente sarı kodlu uyarıda bulundu. Yağışların Kocaeli çevrelerinde çok kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ve Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yer yer şiddetli ve aşırı olması bekleniyor. İşte 8 Temmuz Cumartesi hava durumu raporu…

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu , Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 2

Yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları ile Tekirdağ, Giresun, Rize çevreleri, Trabzon’un doğusu ve Artvin’in kuzey kesimlerinde kuvvetli, Kocaeli çevrelerinde çok kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ve Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yer yer şiddetli ve aşırı olması bekleniyor.

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 3

Meteoroloji’den yapılan uyarıda yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısı yapıldı.

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 4

Hava sıcaklığı, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 5

12 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Öte yandan İstanbul, Bursa, Bilecik ve Yalova için sarı kodlu uyarı verilirken Bolu, Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Kastamonu, Sakarya, Bartın ve Karabük için ise turuncu kodlu uyarı verildi

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 6

Turuncu kod hava durumunun tehlikeli olduğu anlamına gelir, tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

Meteoroloji'den İstanbul dahil 12 kente uyarı: Kuvvetli sağanak alarmı - Resim: 7

Sarı kod ise hava durumunun potansiyel tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir, tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR