Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Harvard’dan gençlik ve sağlık iksiri

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1 haftadan kısa sürede yaşlanmayı tersine çevirdiği öne sürülen yeni bir kimyasal karışım geliştirdiklerini duyurdu. Bunun ‘uygun fiyatlı’ tüm vücut gençleşmesine doğru bir adım olduğu belirtildi.

Harvard’dan gençlik iksiri

ABD’nin dünyaca ünlü üniversitesi Harvard’dan araştırmacılar, yaşlanmayı tersine çevirebilecek kimyasal bir karışım keşfettiklerini iddia etti. Harvard Üniversitesi’nde yaşlanma ve epigenetik üzerine araştırmalarıyla tanınan biyolog David Sinclair, tıp dergisi Aging’in Temmuz sayısında yayımlanan çalışmayı Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Sinclair, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce embriyonik genleri etkinleştirmek için gen terapisi yöntemi kullanarak yaşlanmayı tersine çevirmenin mümkün olduğunu göstermiştik. Şimdi kimyasal karışımlarla bunun mümkün olduğunu gösteriyoruz. Uygun fiyatlı tüm vücut gençleşmesine doğru bir adım atıyoruz.”

kar16-man.jpg

Araştırmada kullanılan her kimyasal karışımın, çeşitli fiziksel ve zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Valproik asit, Tranilsipromin ve Pramipeksol gibi sadece reçeteyle satılan ilaçlar karışımların birçoğunda yer aldığı bildirilirken, bunlar sırasıyla nöbet, depresyon ve Parkinson hastalığının tedavisi için halihazırda kullanılıyor.

Çalışmanın 3 yıldır devam ettiğini ifade eden Sinclair, fareler ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerle, yaşlanmanın görsel belirtilerini ‘bir haftadan daha kısa sürede tersine çevirebilen’ 6 kimyasal karışımı geliştirdiklerini söyledi.

Avustralyalı-Amerikan bilim insanı, “Optik sinir, beyin dokusu, böbrek ve kas üzerinde yapılan araştırmalar, farelerde daha iyi görme ve daha uzun yaşam süresine yol açtı. Ve bu yılın Nisan ayında maymunlarda yapılan deneyler, daha iyi görme dahil çeşitli güzel sonuçlar verdi” dedi.