Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü katliam gibi kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası

Son Dakika: Geçtiğimiz yıl Gaziantep-Nizip

Son Dakika: Geçtiğimiz yıl Gaziantep-Nizip otoyolunda meydana gelen kazada 130 kilometreyle giderken bariyerleri aşarak dere yatağına devrilen ve 16 kişinin ölümüne 30 kişinin yaralanmasına neden olan otobüs şoförü Abdülkadir Memiş’in yargılandığı dava sonuçlandı. Memiş, iyi hal indirimi uygulanarak 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası

Gaziantep’te yolcu otobüsünün, kaza yapan araca müdahale edenlere çarpması sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin davada, otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Nizip Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Abdulkadir Memiş, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, kazada ölenlerin yakınları, avukatları ile sanık avukatı hazır bulundu.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 1

Mahkeme başkanı, celse arasında sanık avukatının, keşif ve bilirkişi yönündeki talebini içeren dilekçe sunduğunu belirtti.

Duruşma savcısı, dosyanın geldiği aşama ve elde edilen deliller dikkate alındığında dosyanın tekemmül ettiği düşüncesiyle talebin reddine karar verilmesini istedi.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 2

“TRAFİK EKİPLERİ YOL GÜVENLİĞİNİ YETERLİ SAĞLAMADI”

Mahkeme başkanı, yargılamanın sürüncemede kalmaması için talebin reddedildiğini bildirdi. Sanık Abdulkadir Memiş, suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini belirterek “Bilerek veya isteyerek asla böyle bir şey yapmadım. Bilinçli olamaz, ölen şahıslardan hiç kimseyi tanımıyorum, perişanım. Trafik ekipleri yol güvenliğini yeterli sağlamadı” diye konuştu.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 3

“BENİM BİR SUÇUM YOK”

Mahkeme başkanının “Benim kazada kusurum yok diyebiliyor musun?” sorusuna sanık, “Benim bir suçum yok, kabul etmiyorum” dedi.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 4

SANIK AVUKATI TAHLİYE İSTEDİ MAĞDUR AVUKATLARI ÜST LİMİT DEDİ

Sanık avukatı, kazada görevli polis memurlarının kusuru olduğunu savunarak otobüs şoförünün cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mağdur avukatları ise sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutukluluğunun devamını talep etti. Vefat edenlerin yakınları da sanığın en ağır cezayı almasını istedi.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 5

“ARACIN ARIZALARINDAN HABERİM YOKTU”

Son sözü sorulan sanık Memiş, “Vicdanı olan biri nasıl böyle bir olayda pişmanlık duymaz. Bu araca ilk defa binmiştim, arızaları bilirkişi raporunda gördüm, haberim yoktu.” savunmasını yaptı.

Kazada ağabeyini kaybettiğini belirten sanık, “Yakınların acılarını anlıyorum. Bu yaşıma kadar karıncayı bilerek incitmedim, harama el uzatmadım.” ifadesini kullandı.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 6

16 YIL 8 AY HAPİS CEZASI

ahkeme heyeti, sanığa “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 20 yıl hapis cezası verdi. İndirim uygulayan heyet, sanığa 16 yıl 8 ay hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme başkanının indirim kararına şerh düştüğü öğrenildi.

Son Dakika: Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 16 yıl hapis cezası - Resim : 7

Kazada hayatını kaybeden sağlık personeli Tuğba Uzdilli’nin eşi Tuncay Uzdilli, adliye çıkışında basın mensuplarına, karardan memnun olmadıklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Nizip bölümünde 20 Ağustos 2022’de meydana gelen kazada, aralarında 2 basın mensubunun da bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.
Nizip Cumhuriyet Başsavcılığınca, Özel Diyarbakır isimli firmaya ait otobüsü kullanan Abdulkadir Memiş hakkında, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.