Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Emeklilere verilecek 5000 TL’lik ikramiye için giriş-çıkış yapan faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT’liler de yararlanabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu emeklilere

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu emeklilere bir defa ödenecek olan 5 bin TL’lik Cumhuriyet ikramiyesine ilişkin düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edildi. Kararın ardından ikramiyedeki detaylar netleşirken, ikramiyenin yalnızca çalışmayan emeklilere verileceği de duyuruldu. Bunun üzerine iş çıkışını vermeyi düşünen emekliler, giriş-çıkış yapmaları durumunda 5000 TL’yi faiziyle geri ödeyecek. İşte detaylar…

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi?

Emeklilere 5 bin liralık ikramiye ekim ayında emekli aylığı alanlara dosya bazında bir defaya mahsus ödenecek. İkramiyeden, 30 Eylül öncesi emeklilik dilekçesi verip henüz aylık bağlanmayan EYT‘liler de yararlanacak.

Emeklilere 5000 TL ikramiyenin ne zaman yatırılacağı gündemde yer almaya devam ediyor. İkramiye için işten çıkış sonra giriş yapanlar 5 bin lirayı faiziyle iade etmek durumunda kalacak.

Sabah’ta yer alan habere göre, 1-31 Ekim tarihleri arasında 1 gün dahi sigortalı çalışması olan ikramiyeden yararlanamayacak. İkramiye için işten çıkış sonra giriş yapanlar 5 bin lirayı faiziyle iade etmek durumunda kalacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ikramiye için yapılan işten çıkış ve girişleri yakından izleyecek. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olup Bağ-Kur’lu faaliyette bulunan emekliler de ikramiye alamayacak.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 1

5 BİN TL’DEN KİMLER YARARLANACAK?

Emeklinin dul ve yetimi de ödemeyi hissesi oranında alacak. Emekli olduktan sonra aylıkları kesilmeden memur olarak işe devam edenler de ikramiyeden yararlanamayacak.

Meslek hastalığı, iş kazası sigortasından sürekli iş göremezlik geliri alanlara gelir bağlanmasına esas olan iş göremezlik derecesine göre ödeme yapılacak.

Son Dakika: Emeklilere 5 bin TL değerindeki cumhuriyet ikramiyesi TBMM’de kabul edildi! İşte hesaplarda olacağı tarih

SGK verilerine göre 15.5 milyon kişiye emekli aylığı, 4.1 milyon dul ve yetime de ölüm aylığı ödeniyor, 1.8 milyon emekli de destek primi ödeyerek çalışmaya devam ediyor.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 3

Vazife malulü, şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları da ikramiye alacak.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 4

Komisyon’da kabul edilen yasal düzenlemede merak edilen soruların yanıtları şöyle:

EMEKLİLİK İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENECEK, NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Emeklilere ikramiye ödenmesine ilişkin yasal düzenleme bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra yasalaşacak. SSK emeklileri her ayın 17-26’sı, Bağ-Kur’lular 25-28’de yatıyor. İkramiyelerin 15 Kasım’dan önce yatırılması bekleniyor. İkramiye, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca Ekim ayında emekli aylığı alanlara dosya bazında ödenecek. Kore gazileri, emekli korucular, şampiyonlar da ikramiye alacak.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 5

BİRDEN FAZLA EMEKLİ AYLIĞI ALANLARA KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak. Örneğin kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı alıp eşinden de dul aylığı alan 5 bin lira alacak. Eşinden dolayı yüzde 75 dul aylığı alıp, babasından da yüzde 25 yetim aylığı alana da yüksek dosyadan ödeme yapılacak. Dolayısıyla 3 bin 750 lira ödeme yapılacak.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 6

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARDA 5 BİN LİRA MI ALACAK?

Vefat eden anne, baba ya da eşinden dul, yetim aylığı alanlara hisseleri oranında ödeme yapılacak. Ölen eşinden yüzde 75 dul aylığı alan 3 bin 750 lira, anne babasından yüzde 25 oranında yetim aylığı alan da bin 250 lira ikramiye alabilecek. Dul ve yetim aylığı alıp çalışanlar ikramiye alabilecek.

Emeklilere verilecek olan 5000 TL'lik ikramiye için giriş-çıkış yapanlar faiziyle geri ödeyecek! Aylık bağlamayan EYT'liler de yararlanabilecek mi? - Resim : 7

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA EYLÜL AYINDA YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIM. EKİM AYI İÇİNDE İŞTEN ÇIKIŞ YAPSAM İKRAMİYEYİ ALABİLİR MİYİM?

Ekim ayında bir gün bile çalışmanız varsa ikramiyeden yararlanamazsınız. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu süreçte çıkış ve girişleri izliyor olacak. Sadece ikramiye için böyle bir yola başvurduğunuz için zararlı çıkabilirsiniz. Hatta aldığınız 5 bin lirayı faiziyle ödemek durumunda kalabilirsiniz. Yasal düzenlemede de, yersiz yapıldığı anlaşılan ödemelerin ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacağı vurgulanıyor.