Cumartesi, Eylül 30, 2023

Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3.Etap Açılış Programı” esnasında yaptığı konuşmada, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla “Kamu görevlisine hakaret” suçundan dava açıldı.

İddianamede, İmamoğlu’na 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep edildi. İşte Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı açıklamalar…

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın 25 Ekim 2022 tarihinde İBB tarafından gerçekleştirilen “Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılışı Programı” esnasında organizasyondan ayrılıp aracına doğru hareket ettiği için, alanda bulunan bazı kişilerin Tuzla Belediye Başkanı’nı yuhalamasını körüklediği ve “O arkadaş burayı germeye gelmiş. Nezaketsiz provokasyona devam ediyor, kötü söz sahibine aittir” dediği anlatıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi - Resim : 1

İMAMOĞLU’NUN SÖZLERİNİN TAMAMI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasının devamında da, “Zaten arkadaş gergindi, saniyede bir öksürüyordu. Belli ki kendini kurmuş, gergin insan vücudu onu yapar, öksürür, daralır bunalır. Twitter belediyeciliği yapıyor. Bugün buraya kötü bir ruh haliyle gelmiştir. Tuzağa düşmeyeceksiniz. Belli ki bir şey olmak istiyor, bir sıkıntısı var çözüm arıyor. Dönüyorlar, 1994’ten 2019’a kadar yaptıklarını anlatıyorlar, lan 3,5 sene. 3 ayını siz çaldınız lan. 1,5 senesi pandemi, bir seneye yaklaşıyor. Cebimizdeki paraları da çaldınız, Tuzla Belediye Başkanı’dır, yanlış yapmıştır. Sadece amacına uygun kurnazca bir uygulama yapmıştır. Karşımızda kurnaz bir güç var. Kurnazlıklara asla müsaade etmeyin” dediği ve ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama’, ‘Suç İşlemeye Tahrik’, ‘İftira’ ve ,’Hakaret’ suçlarını işlediği gerekçesiyle şikayetçi olundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi - Resim : 2

“DETAYLI SAVUNMA YAPILACAK BİR DURUM YOK”

Şikayet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Hazırlanan iddianamede, şüpheli Ekrem İmamoğlu’nun beyanına da yer verildi. Ekrem İmamoğlu beyanında, “Sadi Yazıcı’nın yuhalandığı esnada 3 kez ayağa kalkıp izleyicilere dönerek onları sakinleştirmek ve susturmak için el işaretinde bulunduğunu, söz konusu şikayetin ciddiyetten uzak ve siyasi saiklerle yapıldığını, ortada detaylı savunma yapılacak bir durum olmadığını, lekelenmeme hakkının bir gereği olarak kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verilmesini belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. İddianamede, şüpheli Ekrem İmamoğlu’nun, ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve siyasi yasak istendi. İddianamede, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama”, “Suç İşlemeye Tahrik” ve “İftira” suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi - Resim : 3
Söz konusu olayın ardından Şadi Yazıcı’nın açıklamaları

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR