Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ’den Gazze’de salgın uyarısı: Kolera ve tifo yayılıyor! İnsani yardım için ateşkes talebi…

Dünya Sağlık Örgütü, sağlık

Dünya Sağlık Örgütü, sağlık ve su sistemlerindeki aksaklıkların hastalık salgını riskini arttırdığı, savaşın 35. gününde de devam ettiği Gazze Şeridi‘nde yaklaşan bir halk sağlığı krizi konusunda uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda, kirli su kaynakları ve sanitasyon eksikliğinden kaynaklanan kolera ve tifo gibi su kaynaklı hastalıkların yayılmasının kaçınılmaz olduğu vurgulandı. İşte detaylar…

DSÖ'den Gazze için salgın uyarısı! Kolera ve tifo yayılıyor mu? İnsani yardım için ateşkes talebi...

Uluslararası Kurtarma Komitesi‘nden, İsrail‘in bombardımana tuttuğu Gazze‘de şu anda nüfusun yüzde 95’inin güvenli suya erişimi olmadığına ve temel sağlık tesislerinin yüzde 64’ünün kapandığına dair açıklama geldi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi yaptığı açıklamada, kirli su kaynakları ve sanitasyon eksikliğinden kaynaklanan kolera ve tifo gibi su kaynaklı hastalıkların yayılmasının kaçınılmaz olduğu uyarısında bulundu.

DSÖ'den Gazze için salgın uyarısı! Kolera ve tifo yayılıyor mu? İnsani yardım için ateşkes talebi... - Resim : 1

Soykırımcı İsrail’in bombardımana tuttuğu Gazze şeridinde şu anda nüfusun yüzde 95’inin güvenli suya erişiminin olmadığını ve temel sağlık tesislerinin yüzde 64’ünün kapandığını ifade eden Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin Acil Durumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Kitchen, “Şartlar, çocukları olumsuz etkileyen ve önlenebilir ölümlere yol açan bulaşıcı ve su kaynaklı hastalıkların yayılması için olgunlaşmış durumda” dedi.

DSÖ'den Gazze için salgın uyarısı! Kolera ve tifo yayılıyor mu? İnsani yardım için ateşkes talebi... - Resim : 2

“BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR YAYILIYOR”

Dünya Sağlık Örgütü de yaptığı açıklamada, yakıt eksikliğinin atıkların toplanmasını aksattığı ve arındırma tesislerinin kapanmasına neden olduğu, bunun da Ekim ortasından bu yana 33 bin 551 kişiyi etkileyen ishal gibi bakteriyel enfeksiyonların yayılmasında önemli bir artışa yol açtığı uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, Gazze genelinde yerinden edilen yaklaşık 1.5 milyon insanla birlikte sağlık tesislerinin ve barınakların aşırı kalabalık olduğunu ve bunun da bulaşıcı hastalık bulaşma riskini arttırdığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, “Rutin aşılama faaliyetlerinin aksaması ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi için ilaç eksikliği, hastalıkların yayılma riskini daha da arttırıyor” uyarısında bulundu.

DSÖ'den Gazze için salgın uyarısı! Kolera ve tifo yayılıyor mu? İnsani yardım için ateşkes talebi... - Resim : 3

Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Uluslararası Kurtarma Komitesi, İsrail’in bir aydan uzun bir süredir vurduğu Gazze Şeridi’ne yardım girmesine izin verilmesi için insani ateşkes çağrısını yineledi.