Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolandırıcılar Esra Erol’un sesini ve görüntüsü kullandı… Hemen uyarı paylaşımı yaptı

Son dönemlerde yaygınlaşan dolandırıcılık

Son dönemlerde yaygınlaşan dolandırıcılık faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi. Dolandırıcılar bu sefer de Esra Erol’u hedef aldı. Görüntüsü ve sesi kullanılan Esra Erol, suç duyurusunda bulundu.

  • Gündüz kuşağının sevilen ve ilgiyle takip edilen isimlerinden biri olan Esra Erol şimdi de yapay zeka dolandırıcılarının hedefi oldu.
  • Esra Erol’un daha önce çektiği bir videosu yapay zeka yöntemiyle yeniden seslendirildi ve ‘yatırım fırsatı’ gibi bir başlıkla yayınlandı.
  • Görüntüsü ve sesi kullanılarak insanların kandırıldığını öğrenen Erol ise sosyal medya hesabından takipçilerini uyardı.
Dolandırıcılar iş başında! Esra Erol'u sesi ve görüntüsü kullanıldı... Hemen uyarı paylaşımı yaptı - Resim : 1
  • Yapay zeka yöntemiyle konuşmasının değiştirildiğini öğrenen Esra Erol, Instagram hesabından dolandırıcıların hazırladığı görüntüyü ve videonun orijinal halini paylaştı.
Dolandırıcılar iş başında! Esra Erol'u sesi ve görüntüsü kullanıldı... Hemen uyarı paylaşımı yaptı - Resim : 2
  • Yasal yollara başvuran Esra Erol’un avukatı Hülya Kuran, yaptığı yazılı açıklamada “Kamuoyuna duyurulur… Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde BOTAS’ın logosu ve müvekkil Esra Erol Özbir’in görselleri ve sesi kullanılarak hatta inandırıcılığı arttırmak adına deepfake yöntemiyle ‘yatırım fırsat’ gibi başlıklarla yayınlanan ilanlar, oltalama yöntemiyle dolandırıcılık girişimidir. Mali ve hukuki yönden suç teşkil etmektedir.
Dolandırıcılar iş başında! Esra Erol'u sesi ve görüntüsü kullanıldı... Hemen uyarı paylaşımı yaptı - Resim : 3

Bahse konu internet siteleri ve hesaplar hakkında yasal işlemler ivedilikle başlatılmıştır. Dijital mecralarda, para kazandırma vaadiyle yürütülen bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine itibar etmeyiniz” ifadelerine yer verildi.