Cumartesi, Eylül 23, 2023

Deprem sigortası değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkacak…

Deprem sigortası ‘DASK’ ile ilgili çarpıcı bir açıklama yapıldı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), eksikliklerin giderilmesi için geçen haftalarda ilk hamleyi yaptı ve DASK dışındaki konut ve işyerlerine yönelik deprem sigortasının koşullarını tamamen değiştirdi. Yeni düzenleme de 1 Ağustos’ta yürütmeye alındı. Artık Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) olmayacak, yerini Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) alacak. Teminatlar da 2 katına çıkacak. İşte ayrıntılar…

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 1

DASK ile ilgili bugüne dek bildiklerinizi unutun. Zorunlu deprem sigortasında baştan aşağı her şey değişiyor. Bundan sonra zorunlu deprem sigortası olmayacak.

119

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 2

Kahramanmaraş merkezli depremler pek çok sistem gibi sigorta sistemi de dersler çıkardı. Deprem bölgesindeki konutların hemen hemen yarısı zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğu için konut hasalarının çoğunu da DASK ödemiş oldu.

219

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 3

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre detaylar şu şekilde:

“Son verilere göre DASK, deprem bölgesinde hasarlı 577 binden fazla konut için toplam 30 milyar liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdi.

319

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 4

Deprem, hem DASK tarafında hem de zorunlu deprem sigortasının üzeri için yaptırılan konut paket poliçelerindeki bazı sorunları ve eksiklikleri de ortaya çıkardı.”

419

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 5

Bu problemler sebebiyle de depremin ardından vatandaşlar ve sigortacılar arasında sorunlar yaşandığı ve sürdüğü biliniyor.

519

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 6

YENİ DÜZENLEME 1 AĞUSTOS’TA UYGULAMAYA GİRDİ
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), eksikliklerin giderilmesi için geçen haftalarda ilk hamleyi yaptı ve DASK dışındaki konut ve işyerlerine ilişkin deprem sigortasının koşullarını tepeden tırnağa değiştirdi; yeni düzenleme de 1 Ağustos itibariyle uygulamaya girdi.

619

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 7

Şimdi sıra DASK’taki değişikliklere geldi. SEDDK, çalışmaları bitirdi ve gelecek günlerde DASK’taki değişiklikler yayınlanarak, kamuoyuna açıklayacak. Peki, neler değişecek?

719

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 8

ARTIK ZAS ZORUNLU OLACAK
Artık Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) olmayacak, yerini Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) alacak. Böylece DASK hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Dün olduğu gibi yeni düzenleme sonrası da ZAS zorunlu olacak.

819

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 9

EŞYALAR DA KAPSAMA GİRECEK
Yeni düzenleme ile ZAS’ın kapsamında artık eşyalar da girecek. Malum zorunlu deprem sigortasında sadece konut sigortalanıyordu, konuttaki eşyasını depreme karşı sigortalatmak isteyen vatandaş önce konutu için DASK, ardından eşyası için konut paket poliçesi yaptırıyordu.

919

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 10

DASK DEPREM VE SELİ KAPSAYACAK
Şimdi ZAS’ın içine eşyalar da dahil edildi ve DASK yaptıran hem konutunu hem de konuttaki eşyasını; başta deprem ve sel olmak üzere afetlere karşı sigortalatmış olacak.

1019

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 11

DASK’TA NELER DEĞİŞTİ?
Sigorta yaptırılırken vatandaşa, ‘ev sahibi misin, kiracı mısın?’ sorulacak. Ev sahibi de yalnızca konut için DASK yapılacak, konutta kiracı da DASK’ın içine eşya sigortası da girecek.

1119

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 12

TEMİNATLAR 2 KATI OLDU
Bugün için DASK’ın teminatına konu birim metrekare bedeli 3 bin 16 TL. Buna göre, 100 metrekare bir konut için DASK ortalama 301 bin 600 TL teminat veriyor.

1219

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 13

DASK’ın, bir konut için vereceği en yüksek teminat tutarı da 640 bin TL. Yeni düzenleme ile teminat tutarı 6 bin TL’ye çıkarılıyor.

1319

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 14

EN YÜKSEK TEMİNAT TUTARI 1 MİLYON 280 BİN TL
100 metrekare konut için DASK’tan alınacak teminat 603 bin lira olacak. DASK’ın bir konut için vereceği en yüksek teminat tutarı da 1 milyon 280 bin liraya çıkacak.

1419

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 15

“ENFLASYON KLOZU”
Yeni düzenleme ile en kritik değişikliklerden biri de artık DASK enflasyona endeksli olacak. Sigortacılar buna ‘enflasyon klozu’ diyor. Ne demek? Sigortalı kıymetin enflasyona karşı korunması için enflasyon oranı hesaba katılacak, böylelikle konutun enflasyon karşısında bedeli korunmuş olacak.

1519

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 16

Peki, bunun faydası ne olacak? TÜFE’ye göre her ay belirlenen enflasyon miktarında DASK yapılan konutun sigorta bedeli yükselmiş olacak.

1619

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 17

DASK ENFLASYONA ENDEKSLİ OLACAK
“Bir örnekle anlatayım ki, daha iyi anlaşılsın. Diyelim ki, 2024’ün Ocak ayında, 100 metrekare konutunuza DASK kapsamında zorunlu afet sigortası yaptırdınız ve bin 400 lira prim ödediniz, karşılığında da 600 bin lira teminat aldınız.

DASK enflasyona endeksli olacağı için, diyelim ki, enflasyon oranı da aylık yüzde 5 olsun, 2024’ün Şubat ayında evinizin sigorta teminat bedeli 630 bin liraya, Mart ayında 661 bin 500 liraya çıkacak.”

1719

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 18

Böylelikle her ay enflasyon miktarı kadar konutunuz teminat tutarı da artmış olacak. Tabi, DASK, enflasyona endeksli olacağı için sigortanın primi de ona göre belirlenecek; fakat tüketici bu primi ZAS’ı yaptırırken, başta bir defa ödeyecek. Yani, konutun değeri enflasyona göre her ay yükseldikçe, her ay prim de yükselmeyecek.

1819

Deprem sigortasında her şey değişiyor! DASK kalkıyor, ZAS geliyor! Teminatlar 2 katına çıkıyor - Resim: 19

Edinilen bilgilere göre DASK’taki değişiklikler yayınlanacak ve 2024’ün başından itibaren yürütmeye alınacak.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR