Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocukta bilinmeyen ateş löseminin habercisi olabilir

Uzm. Dr. Mehmet Yan,

Uzm. Dr. Mehmet Yan, Çocukluk çağında en çok görülen kanser türlerinden olan lösemiye (kan kanseri) dikkat çekmek için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında açıklamalarda bulundu. Yan, “Çocukta uzun süren ve sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, kemik ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler varsa, muayenesinde bunlara eşlik eden ciltte küçük küçük döküntüler, şişmiş lenf nodları, dalak ve karaciğerde büyüme, hassasiyet varsa aklımızın bir köşesinde de lösemi bulunmalı” dedi.

Çocukta sebebi bilinmeyen ateş löseminin habercisi olabilir

Çocukluk çağında en çok görülen kanser türlerinden olan lösemiye (kan kanseri) dikkat çekmek için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında açıklamada bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Uzm. Dr. Mehmet Yan, “Çocukta uzun süren ve sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, kemik ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler varsa, muayenesinde bunlara eşlik eden ciltte küçük küçük döküntüler, şişmiş lenf nodları, dalak ve karaciğerde büyüme, eklem bölgelerinde hassasiyet varsa aklımızın bir köşesinde de lösemi bulunmalı” dedi.

Uzm. Dr. Yan, şunları kaydetti:

“Lösemi; öncelikli olarak kemik iliğine ve daha sonra da tüm organlara yayılabilir; fakat bizi sevindiren en önemli konu, artık lösemi hastalığında ciddi yol kat edilmiş olması. Uluslararası tedavi protokollerinin geliştirilmesiyle birlikte akut lösemide 5 yıllık sağ-kalım oranları yüzde 90’ların üzerine çıktı. Ülkemizde çocukluk çağı kanserleri için her yıl bildirilen yeni kanser vakası 2 bin civarında olup, tahmin edilen yıllık vaka sayısı 2 bin 500-3 bin arasında. Bu hastalıkta erken tanı, tedavinin ilerlemesinde çok büyük bir öneme sahip.”