Pazar, Ekim 1, 2023

Cemal Enginyurt ‘zamları geri çekin’ dedi: Çiftçi ve esnaf batacak, benzin 40 lirayı geçecek

Akaryakıta gelen zamlar, artan vergilerin vatandaşı çıkmaza soktuğunu belirten DP’li Cemal Enginyurt, artışların geri çekilmesi için iktidara çağrı yaptı. Enginyurt, “Bu zamlar geri çekilmezse bu hafta içerisinde benzin 40 lirayı geçecektir” diye konuştu.

Demokrat Parti (DP) İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin her geçen gün bir zam haberi ile güne başladığını, üst üste yapılan zamların ülkeyi yangın yerine çevirdiğini iddia etti.

Yapılan fiyat artışları için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e neden ihtiyaç duyulduğunu merak ettiğini söyleyen Enginyurt, “Burada, olan Nebati’ye olmuş gibi duruyor.” dedi.

‘ÇİFTÇİ, ESNAF BATACAKTIR’

Döviz ve akaryakıttaki artış karşısında ülkeyi yönetenlerden hala bir ses çıkmadığını ifade eden Enginyurt, “Ülke hakikaten büyük bir çıkmazın içerisine girdi. Vergilerdeki artış, ÖTV ve KDV zamları geri çekilmeli. Bu zamlar geri çekilmezse bu hafta içerisinde benzin 40 lirayı geçecektir. Çiftçi, esnaf batacaktır. İktidarın vicdanı, millete karşı sorumluluğu varsa muhalefetin Meclisi olağanüstü toplantıya davetine icabet eder. İktidar öyle bir çıkmazda ki Hazine ve Maliye Bakanı tasarruf genelgesi yayımlıyor ama gel gör ki EPDK bugün itibarıyla araç ihalesine çıkıyor. Tasarruf bunun neresinde? İktidarın yaptığı tüm zamları protesto ediyorum.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR