Cumartesi, Eylül 23, 2023

Canan Karatay’dan çocukların beslenmesiyle ilgili ezber bozan açıklamalar: Beynimiz çalışmasın diye yedirmediler

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yine ezber bozan açıklamalarda bulundu. Çocukların yağ ve proteinle beslenmesi gerektiğinin altını çizen Karatay, ‘Yıllarca bizi yağdan korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz, beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız bıraktılar’ ifadelerini kullandı. Şekerin çocuklar için zehir olduğunu dile getiren Karatay, ekmeğin de şekerden farklı olmadığını vurguladı.

Canan Karatay'dan çocukların beslenmesiyle ilgili ezber bozan açıklamalar: Beynimiz çalışmasın diye yedirmediler

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu. Çocuklar için protein ve yağın önemine değinen Karatay, ekmek ile şekerin bir farkı olmadığını kaydetti. Çocukların büyük çoğunluğunun hasta olmasının sebebinin ultra işlenmiş gıdalar olduğunu söyleyen Karatay çocukların sağlıklı beslenmesinin milli politika olması gerektiğini belirtti.

‘BEYNİMİZ ÇALIŞMASIN DİYE BİZİ YAĞSIZ BIRAKTILAR’

CNN Türk’te yer alan habere göre, Canan Karatay çocukların beslenmesiyle ilgili, ‘Çocuklar mutlaka yağ ve proteinle beslensin. Protein yağla yenildiği zaman vücuda çok daha iyi etki ediyor. Yıllarca bizi yağdan korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz, beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız bıraktılar’ dedi.

Karatay, yaptığı açıklamada, çocukların mutlu olması için sağlıklı beslenmesi ve yaşaması gerektiğini söyledi. Sağlık için sadece beslenmenin değil, yaşamın da çok önemli olduğunu vurgulayan Karatay, çocuklara şeker verilmemesi gerektiğini, şekerin çocuklar için adeta zehir olduğunu dile getirdi.

‘EKMEĞİN ŞEKERDEN FARKI YOK

Ekmeklerin de vücutta şekere dönüştüğü için aynı etkiyi yaptığına dikkati çeken Karatay, piyasadaki ekmeklerin vücuda girer girmez şeker olduğunu ifade etti. Karatay, özellikle bazı tatlı ürünlerde çocukların fizik ve ruh sağlığı gelişimi için gerekli hiçbir besinin bulunmadığını savundu.

‘MİLLİ POLİTİKA OLMASI LAZIM’

Çocukların tükettiği şeker, çikolata, gofret ve mısır gevreği gibi birçok gıdanın ultra işlenmiş gıdalar olduğunu vurgulayan Karatay, şunları kaydetti:

‘Bu tür ürünleri hakikaten vücutları kaldıramıyor. Çocuklarımızın maalesef büyük çoğunluğu hasta. Gençlerimizin büyük çoğunluğu hasta. Bu ülkede 20 yaşındaki çocukların tiroit kanseri olmasını artık düşünmemiz lazım. Bunun bir milli politika olması lazım. Japonya’da çok önemli bir uygulama var. Bu uygulama örneğini bütün dünya uygulamaya başladı. Güney Kore’de uyguluyor. Bunları lütfen inceleyelim. Çocuklarımıza okullarda eğitim verilecek. Eğitimle beraber örnek yiyecekler verilecek’

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR