Cumartesi, Eylül 30, 2023

BİLMİYORUM SÖZÜNE SIĞDIRILAN 14-15 YIL

BİLMİYORUM SÖZÜNE SIĞDIRILAN 14-15 YIL

LGS tercihlerinde aldığımız “bilmiyorum” sözüne inat, çocuğumuza kendini keşfetme tanıma yolculuğunda desteğimizi nasıl sağlayacağımız konusunda kafa yormaya başladığımızı düşünüyorum.

Birey olarak anne-baba olma kararıyla başlayan ebeveyn olma sorumluluğu ve etkileşim yıllar içinde şekil değiştirerek bir ömür boyu devam ediyor.

Gandi bu satırları dile getirirken;

Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür,
Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür,
Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.

Mevlana da bunları söylüyordu;

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin.
Geri kalan et ve kemiksin.
Gül düşünürsün, gülistan olursun.
Diken düşünürsün, dikenlik olursun.

Annemle ilişkim, annelik ile ilgili düşüncelerim, anne olmaya karar verdiğim an dan başlayarak yaşadığım duygular, hormonal durumumçocuğuma, anne çocuk bağlanmamıza ve ilişkimize etki ediyordu. ​Plansız hazır olunmamış bir hamilelik süreci istenmeyen hissini verebiliyordu çocuğuma, ya da ben öfkeliysem çocuğum sinirli bir yapıda olabiliyordu, dinlediğim müzikle ruhunu beslerken, yedik içtiklerimle bedenini besliyordum çocuğumun.

Şimdilerdeki yoga, meditasyon, bilinçaltı temizlemeleri, zikir dersleri, olumlamalar, aile dizimi çalışmaları, sağlıklı beslenme,travmalarımızdan kalan tıkanıklıklarımızı temizlemek, özümüze dönmek tecrübelerimizle temiz sayfalarımızı açmak ve çocuğumun sağlıkla güzel dünyaya gelmesi için değil miydi?

Özüme ve kendime dönüşümü sağlayan etkenlerden biri de çocuk sahibi olmaktı. Büyümemi sağlayan, kendimi keşfimi derinleştiren… Çift taraflı beslenmeydi bizimkisi. Ben anne olarak duygularımı tanıyan kabul eden yaşayan olmalıydım ki çocuğumda kendi duygularını bilen kabul eden yaşayan olacaktı.

Kendimden mi başlamalıyım keşfetmeye anlamaya….

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR