Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Beyoğlu Sinemasının kapıları açıldı

İBB, 2022 yılında kapısına
Beyoğlu Sineması kapılarını açtı

İBB, 2022 yılında kapısına kilit vurulacağı duyurulan Beyoğlu Sineması’nı baştan aşağı yenileyerek, kapılarını yeniden sinemaseverlere açtı. Açılışta konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Ben, Yeşilçam’ın hayatımıza soktuğu, kimine göre de çok inandırıcı olmayan ama bana göre çok da inandırıcı olan altın kuralına yürekten inanıyorum. O da biliyorsunuz ki; ‘İyiler hep kazanır.’ Yeşilçam’ın kuralıdır bu. Dolayısıyla, biz kazanmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ekipleri, 1885 yılı yapımı Halep Pasajı içerisinde 1989’dan bu yana kentin sinema kültürüne hizmet veren ve kapanma aşamasına gelen Beyoğlu Sineması’nı yeniden ayağa kaldırdı.

2-006.jpg

Açılış için düzenlenen törende, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve Türkan Şoray birer konuşma yaptı.

1-013.jpg

‘YILLARIN İHMALLERİNE VE YANLIŞLARINA SON VERDİK’

İstanbul’u, “çok renkli, ele avuca sığmaz bir şehir” olarak niteleyen İmamoğlu şunları söyledi:

“4,5 yıldır bu anlayışla çalışıyoruz. Yılların ihmallerine, yılların yanlışlarına son verdiğimizi gururla ifade ediyorum. İstanbul’a sahip çıkmanın ne demek olduğunu gösterdik; göstermeye devam edeceğiz. İstanbul’u yürekten seven herkes, aslında bir kahraman yaratıldığını görüyor ve o kahramanın adını gördüğünde içi rahatlıyor, rahat bir nefes alıyor. Onun da adı İBB Miras ve onun ekibi. Teşekkür ediyorum İBB Miras’a. İBB Miras markası varsa, orada tarihe, kültüre sonsuz bir saygı vardır. İçinde İBB miras var ise, İstanbul’a özen vardır, vefa vardır. Bugün açılışını yaptığımız Beyoğlu Sineması’nın açılışında da aynı özeni, aynı titizliği ve aynı saygıyı gösteren arkadaşlarımın imzasını görüyorum. Bu da beni çok mutlu etti.

‘MUHSİN ERTUĞRUL’DAN, HALDUN DORMEN’DEN, FERHAN ŞENSOY’DAN NİCE USTALARA…’

Beyoğlu Sineması’nın içinde bulunduğu Halep Pasajı, yalnız İstiklal Caddesi’ne değil, ülkemizin tiyatro sanatına hayat vermiş, değer katmış bir mekan. Muhsin Ertuğrul’dan, Haldun Dormen’den, Ferhan Şensoy’dan daha nice ustalardan izler taşıyan bu pasaj, 1989 yılında Beyoğlu Sineması’nın açılmasıyla birlikte yeni bir işlev kazanmıştı. Burası, sinema sanatı denince, akla ilk gelen yerlerden birisi oldu. Dünya sinemasından özel örneklere yer veren Beyoğlu Sineması, Türk filmlerinin gösterim şansı bulamadığı bir dönemde, ülkemiz sineması adına çok önemli bir merkeze dönüştü. Bir Türk filmiyle perdelerini açan Beyoğlu Sineması, bu topraklarda üretilmiş eserlere dönük süreci hassasiyetle yönetti. Bu özelliğini yansıtan sembolik bir şeyi hatırlatmak isterim. Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Kasaba’, sinemaseverlerle ilk kez burada buluştu.

‘BURAYI YAŞATMAK İÇİN DEVREYE GİRDİK’

Beyoğlu Sineması’nın sonraki dönemlerde yaşanan ekonomik, siyasi ve kültürel gelişmelerden olumsuz etkilenerek kapanmanın eşiğine geldiğini hatırlatmak istiyorum. Son sinemalardan birisiydi burası. Tabii bu noktada, burayı yaşatmak için Büyükşehir Belediyesi olarak devreye girdik. Restorasyon çalışması başlattık. Bu sinemanın kimliğini, dokusunu kaybetmeden yeniden İstanbulluların kullanımına kazandırılmasını sağladık. Hafıza önemli bir şey. Hafıza yok olduğu zaman, insanlar kimliğini, kişiliğini kaybeder.

‘BİZ KAZANMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Çok çalışacağız; göreceksiniz hep birlikte başaracağız ve hep birlikte kazanacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Çünkü ben, Yeşilçam’ın hayatımıza soktuğu, kimine göre de çok inandırıcı olmayan ama bana göre çok da inandırıcı olan altın kuralına yürekten inanıyorum. O da biliyorsunuz ki ‘İyiler hep kazanır’; değil mi? Yeşilçam’ın kuralıdır bu. Dolayısıyla, biz kazanmaya devam edeceğiz. Sinemamız Beyoğlu’na hayırlı, uğurlu olsun.”