Cumartesi, Eylül 23, 2023

Bedelli askerlik yapacaklar dikkat! Yeni dönem başladı… Karar Resmi Gazete’de

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) “Askeralma Yönetmeliği”nde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklik ile ilgili “Askeralma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenlemeye göre, başvuru yapıp kurada hak kazananların hakkından caydığında yeniden bedelli askerlik için başvuramayacak.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 1

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) “Askeralma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan düzenlemeler şu şekilde sıralandı:

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 2

2 AY İÇİNDE PEŞİN ÖDEYENLER FAYDALANABİLECEK
Askerlik çağına girmiş yükümlülerden fiilî askerlik hizmetine başlamamış, askerliği elverişlidir raporu almış, daha önce kura veya sınıflandırma işlemine müteakip bu haktan vazgeçmemiş olmak şartıyla askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde kanunda belirlenen tutarı peşin ödeyenler bu haktan yararlanabilecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 3

YENİ MÜRACAAT HAKKI VERİLMEYECEK
Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olmayanlar e-devlet veya askerlik şubeleri üzerinden başvuru yapabilecek. Kaçak, saklı ve bakayaların ise başvuruları sadece askerlik şubelerinden alınacak. Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler, iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar ile kura veya sınıflandırma öncesi vazgeçenler müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 4

Her başvuruda Kanuna göre yeniden hesaplanan bedel miktarı peşin olarak ödenecek, ödenecek bedel tutarı önceki ödemelerinden mahsup edilemeyecek. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçenlere yeni bir müracaat hakkı verilmeyecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 5

BEDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANDIRILACAK YÜKÜMLÜ SAYISI GENELKURMAY BAŞKANLIĞI İLE KOORDİNE EDİLEREK BAKANLIKÇA TESPİT EDİLECEK
Askerî öğrenci, muvazzaf/sözleşmeli subay/astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş/er ile bunların adayı iken ayrılanlar, önceki safahatında fiili askerlik hizmetine başlamamış olmak şartıyla, istekleri halinde bedelli askerlik hizmeti kapsamından yararlanabilecek. Bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısı Genelkurmay Başkanlığı ile koordine edilerek Bakanlıkça tespit edilecek. Bunların temel askerlik hizmetini yapacakları birlikler ile bu birliklerin kontenjanları Genelkurmay Başkanlığınca 31 Aralık tarihine kadar Bakanlığa bildirilecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 6

Bedelliden yararlanma hakkı elde edenler, tabi oldukları celp ve sevkte silahaltına alınmamış olmaları şartıyla emsallerinin terhise hak kazanacakları tarihe kadar askerlik şubesine başvurmaları halinde bedelli askerlikten vazgeçebilecekler. Bunların işlemleri bedelli askerlik müracaatından önceki durumlarına göre yürütülecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 7

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKAN VEYA ÇIKARILAN YÜKÜMLÜLERE TEKRAR VATANDAŞLIK KAZANDIKLARINDA YENİ BİR HAK VERİLMEYECEK
Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılan yükümlülere, tekrar Türk vatandaşlığını kazandıklarında Bedelli askerlikten yararlanabilmeleri için yeni bir hak verilmeyecek.

Bedelli askerlikte yeni dönem! Karar Resmi Gazete'de - Resim: 8

Bedelli Askerlik hizmeti kapsamında sınıflandırılanlardan; sevke tabi olduğu celp dönemindeki emsallerinin terhise hak kazanacağı tarihe kadar, sevk belgesini almayanlar ile sevk belgesini aldıkları halde birliklerine katılmayanlar, temel askerlik eğitimine katıldıkları halde firar ve hava değişimi/izin tecavüzü suçlarını işleyenler, hak sahibi olmadıkları halde bedelli askerlik hizmetinden yararlandığı tespit edilenler, bedelli askerlik kapsamından çıkarılacak.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR