Cumartesi, Eylül 30, 2023

‘Ayasofya Cami 50 yıl kapatılacak’ mı? Bu iddiaya yalanlama! ‘Restorasyon sürecinde açık olacak’

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ayasofya Camii restorasyonunun 50 yıl süreceği ve ibadete kapalı olacağı iddiasını yalanladı. Açıklamada, “Restorasyonun 1’inci etabının Ocak 2024, ikinci etabının ise 3 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır” denildi.

'Ayasofya Cami 50 yıl kapatılacak' iddialarına yalanlama! 'Restorasyon sürecinde açık olacak'

Açıldığı ilk günden itibaren milyonlarca Müslümanın ibadet ettiği Ayasofya önümüzdeki günlerde kapsamlı bir restorasyona giriyor.

Cami ibadete ve ziyarete açık olacak ve minareler dahil tüm bina depreme karşı güçlendirilecek. Ayrıca, caminin dış cephelerinde beton harç temizliği ve üç boyutlu tarama ile belgeleme işlemi de gerçekleştirilecek.

'Ayasofya Cami 50 yıl kapatılacak' iddialarına yalanlama! 'Restorasyon sürecinde açık olacak' - Resim : 1

“AYASOFYA’NIN RESTORASYONU 50 YIL SÜRECEK” İDDİASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılında cami olarak ibadete açılan Ayasofya ile ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi.

Ayasofya Camii’nin restorasyonunun 50 yıl süreceği, bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddia edildi.

'Ayasofya Cami 50 yıl kapatılacak' iddialarına yalanlama! 'Restorasyon sürecinde açık olacak' - Resim : 2

“İDDİA DOĞRU DEĞİL, AYASOFYA İBADET VE ZİYARETE AÇIK OLACAK”

İddialara Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama geldi. Açıklamada, iddiaların doğru olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi restorasyonunun 50 yıl süreceği ve bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddiası doğru değildir. 1'inci etabın Ocak 2024, ikinci etabın ise 3 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi bu süreçte ibadet ve ziyarete açık olacaktır.
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR