Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avcılar NFC yöntemiyle dolandırılıcılığa sahne oldu! 4 santim yaklaşması yeterli

İstanbul’un Avcılar ilçesinde ilginç

İstanbul’un Avcılar ilçesinde ilginç bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Sohbet eden gençlerin yanına gelen bir kişi, kısa süre sonra pasaportunun yanında olmadığını söyleyerek uzaklaştı. Hemen ardından gençlerden birine ‘kredi kartından 5 bin TL’ çekildiğine dair mesaj geldi. Bel çantalı şüphelinin post makinesi ile NFC yöntemiyle hırsızlık yaptığı ortaya çıtkı.

Avcılar Denizköşkler Mahallesi’ndeki markete ilk olarak geçtiğimiz çarşamba günü gelen ve Ürdünlü olduğunu belirten bir kişi, iş yeri sahiplerinden Özgür Duman ve arkadaşları ile bir süre sohbet ettikten sonra pasaportunun yanında olmadığını belirterek uzaklaştı.

Bu sırada Duman’ın arkadaşlarından birinin kredi kartından yurt dışındaki bir merkez üzerinden 5 bin TL çekildiğine dair cep telefonuna uyarı mesajı geldi.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 1

Hiçbir alışveriş yapmadığı halde kredi kartından para çekildiğini anlayan genç, hemen bankaya bilgi verirken, çağrı merkezindeki görevli ‘şüpheli işlem’ başvurusu oluşturdu.

Banka bu işlemle ilgili inceleme başlatırken, paranın çekildiği dakika belirlenerek marketin güvenlik kamera kayıtlarına bakıldı. Mesajın geldiği anlarda bel çantalı şüphelinin, parası çekilen kişiye yaklaştığı görüldü.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 2

Market sahiplerinden Özgür Duman, dolandırıcı ile ilgili görüntüleri sosyal medya aracılığı ile paylaşırken, başka kişilerin de benzer durumla karşılaşmaması için dikkatli olmasını istedi.   

Bel çantalı şüpheli uzaklaşırken, paranın çekildiği dakika belirlenerek marketin güvenlik kamera kayıtlarına bakıldı. Mesajın geldiği anlarda bel çantalı şüphelinin, parası çekilen kişiye yaklaştığı görüldü. Aynı şüpheli 2 gün sonra tekrar markete gelince yakalandı. Şüphelinin bel çantasından pos cihazı çıktı.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 3

İKİNCİ KEZ GELDİ YAKALANDI

Özgür Duman’ın babası Ramazan Duman, market kasasında dururken cuma günü aynı kişi tekrar geldi. Aradıkları kişinin tekrar geldiğini fark eden Duman, şüpheliden çantasını açmasını istedi. Şüphelinin çantasından pos cihazı çıkınca Duman, polise de haber verdi.

İnternet üzerinden online siparişlere yanıt verdiğini ve ödemeleri bununla aldığını ifade eden şüpheli,  güvenlik kamera kayıtları ile birlikte gelen polis ekibine teslim edildi. Ramazan Duman, yabancı uyruklu bu kişinin teknolojiyi kullanarak yanına yaklaştığı kişinin kredi kartından para çektiğini söyledi.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 4

BİLİŞİM UZMANINDAN TOPLU TAŞIMA VE ALIŞVERİŞ YERLERİ HAKKINDA UYARI

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, bu olayda ‘NFC’ teknolojisi kullanıldığını belirtti.

Uzman Altun, “Bu dolandırıcılıkta sistem telefon veya pos cihazlarına entegre ediliyor. Manyetik alan sayesinde yakına yaklaşılan kişinin cebinde taşıdığı kredi kartından haberi olmadan para çekiliyor” dedi.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 5

Altun, “Metrobüs, metro, tramvay veya toplu taşıma araçlarında bu yolla hırsızlık yapılabilmesi için kişinin size  4 santimetre kadar yaklaşması gerekir. Bundan korunabilmek için kredi kartlarınızı alüminyum folyo ile sarın veya kimlik, market kartlarını üst üste bırakın” dedi.

Avcılar'da NFC yöntemi ile dolandırıcılık! 4 santim yaklaşması yeterli - Resim : 6