Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Apple, geri adım atıyor! iPhone’a APK yüklenecek

Apple firması, yıllardır ürettiği

Apple firması, yıllardır ürettiği cihazları üçüncü kaynaklardan gelen uygulamalara kapatmış durumda. App Store‘da izinli olmayan bir uygulamayı iPhone‘a kurmak mümkün değil. Ancak artan baskıların bir sonucu olarak iOS 17.2 ile sideloading (yandan yükleme) testleri başlayacak.

Apple, geri adım attı! iPhone'a APK yüklenecek

Apple, yıllardır yasakladığı APK kurulumu konusunda geri adım atmış durumda. Yeni gelecek güncellemeyle birlikte testler başlayacak.

Apple, Avrupa Birliği’nin yeni düzenlemelere uyum sağlamak için iPhone deneyiminde büyük değişiklikler yaratabilir. iOS 17.2 beta sürümünde keşfedilen bir kod parçasına göre Apple, sideloading sürecine aşamalı olarak izin verecek. Bu, kullanıcıların iPhone’lara üçüncü taraf mağazalardan uygulama yükleyebileceği anlamına geliyor.

Apple, geri adım attı! iPhone'a APK yüklenecek - Resim : 1

Apple bir süredir App Store dışından yüklenen uygulamaların güvenlik zaafiyeti yaratabileceğini söyleyerek AB’ye karşı çıkıyordu. Bu da iOS cihazlarda sideloading’in yasak olmasına yol açtı. Ancak Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasası kapsamındaki kuralları, Apple gibi şirketlerin alternatif mağazalara izin vermesini zorunlu tutuyor.

Apple, geri adım attı! iPhone'a APK yüklenecek - Resim : 2

Geliştiriciler tarafından analiz edilen iOS 17.2 betası, Apple’ın üçüncü taraf uygulamalara izin verdiği ortaya koydu. Daha da önemlisi kodun bölge kilidi içermesi, Apple’ın sideloading işlevini şimdilik AB ülkeleriyle sınırlamayı planladığını gösteriyor.

Apple, geri adım attı! iPhone'a APK yüklenecek - Resim : 3

Şirketin bu yaklaşımı, Avrupa düzenlemelerine uyarken aynı zamanda sideloading’in güvenlik üzerindeki etkisini test etmesine olanak tanıyacak. Apple’ın daha önce üçüncü taraf mağazalara karşı çıktığı düşünülürse bu hamle şaşırtıcı değil.

Apple, geri adım attı! iPhone'a APK yüklenecek - Resim : 4