Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ankara’da RİDEF’in geleneksel iftarı Rizelileri buluşturdu

Ankara Rize Dernekler Federasyonunun

Ankara Rize Dernekler Federasyonunun (RİDEF) Ramazan ayı nedeniyle geleneksel olarak düzenlediği iftar programı, siyaset, bürokrasi, iş ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi Rizelileri buluşturdu. Programda konuşan RİDEF Genel Başkanı Muammer Bostan, Ankara Rize Tanıtım Günleri’ni çayın 100’üncü yılı, turizm ve lojistik demiryolu projesi başta olmak üzere 3 ana tema üzerinde düzenleyeceklerini belirterek Rize’yi her yönüyle Ankara’ya taşıyacaklarını söyledi.

Kartallar Holding binasında verilen iftar yemeğine,  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Yargıtay Üyesi Burhan Karaloğlu, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu, 27. Dönem Milletvekili Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, 24. Dönem Milletvekili İsmail Safi, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Haluk Recai Bostan, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı ve TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, eski müsteşar Temel Eryılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Atama Daire Başkanı Şükür Köse, TBMM Milletvekili Hizmetleri Başkan Yardımcısı Nesrin Erdoğan, Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Başar Halıcı, Genç Demokratlar Vakfı Başkanı Füsun Toksoy, Ağaç İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hasan Doğan, Kartallar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İş İnsanı Hasan Kartal, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Birlik Haber Ajansı (BHA) Genel Müdürü Muhammet Kaçar, Ayder Turizm Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı Ahmet Haşimoğlu, İş İnsanı Recai Kesimal, Trabzon Dernekler Federasyonları Başkan Vekili Bülent Aydın ile çok sayıda Rizeli isim katıldı. Yemekte RİDEF Genel Başkanı Muammer Bostan ve yönetimi konukları karşıladı.

BOSTAN: RİZE’Yİ ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ

Ankara Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı (RİDEF) Muammer Bostan iftar davetinde yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür etti. Ankara’da 9 yıldır Rize Günleri etkinliği yapılmadığını hatırlatan Bostan, 2-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Ankara Rize Tanıtım Günleri’ne ilişkin konuştu. Bostan şöyle dedi:

“Bu yıl 2-5 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da Rize Valiliğimizin himayesinde Rize Tanıtım Günlerini gerçekleştireceğiz. Geçmişte il tanıtım günlerine Rize olarak damgamızı vurduk. Ankara’da iz bırakan günler oldu. Ancak sonrasında başka il tanıtım günlerinde güven sarsan etkinlikler yapılmaya başlandı. Bu tür il günlerinde yöresel ürünler stantları kuruluyor. Ama il reyonlarında aynı ürünler oluyor. Biz Ankara’yı asla kandırmayacağız. 20 gündür Rize’de esnaflarımızı tek tek geziyoruz. Rize’ye gittiğinizde alışveriş yaptığınız da beğendiğiniz tüm esnaflarımızı buraya getiriyoruz. Rize’yi Ankara’ya getireceğiz”

“ÇAYIN 100’ÜNCÜ YILI, DÖRT MEVSİM RİZE, RİZE’YE DEMİRYOLU PROJESİ”

Ankara’da kapsamlı Rize tanıtımı yapacaklarını vurgulayan Bostan, “Tanıtım günlerimizin birinde çayın 100’üncü yılını kutlayacağız. Rize’yi var eden çayı bizi bu ülkede başımız dik gezmemize cebimizde paramız olmasına, çoluk çocuğumuzu okutmasına neden olan en kıymetlimiz çayın 100’üncü yılındayız.  Çay teması ile Rize Tanıtım Günlerini yapacağız. Bir günde ise Gastronomi ve Pastacılığı yapacağız. Rize’nin Gastronomisi çok revaçta. Hemşin bölgemizin çok önemli bir özelliği olan pastacılık ve fırıncılık da öne çıkaracağız. Türkiye’mizin en usta pasta ve fırın ustalarını Ankara’ya getireceğiz. Ankaralılarla onları buluşturacağız. Günlerimizin birinde ise bacasız sanayi dediğimiz turizmi konu edeceğiz. O günde turizm ve kültürümüzle ilgili etkinlik gerçekleştireceğiz. Parolamız ‘Dört Mevsim Rize’ diyeceğiz. Dört mevsim turizmi öne çıkaracağız. Bir diğer sloganımız ise Rize’ye Demiryolu Projesi. Özellikle Erzurum’dan Rize’yi birbirine bağlayan Lojistik Demiryolu Projesini gündeme taşıyacağız” diye konuştu.

Bostan ayrıca “İklim Dostu Rize” mottosu ile Türkiye’nin ilk sıfır atık il tanıtım günlerini de yapacaklarını sözlerine ekledi.

Kartallar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kartal da Rizeli hemşerileri ile bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek memleketi için her daim elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

HACIMÜFTÜOĞLU: SAYISAL DEĞİL, NİTELİKLİ TURİZM ÖNEMLİ

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, Rize eski Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu da Rizelilerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Rize’de önemli projelerin hayata geçirildiğini kaydeden Hacımüftüoğlu, yapımı süren lojistik liman projesinin demiryolu ile buluşturulması gerektiğini söyledi. Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin Kafkaslara hizmet eden bir üniversite olmasını kendisinin de çok önemsediğini vurgulayan Hacımüftüoğlu “Gürcistan’ın, Azerbaycan’ın hastası başka yere gitmemeli, gelip Rize’de tedavi olmalı. Biz  tıp alanına özenle önem vermiştik. Vakıf olarak hala Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfının kadrosunda yer alan biri olarak söylüyorum en büyük ehemmiyeti tıp fakültesinin gelişimine önem akdediyoruz” dedi.

Rize’deki turizm potansiyeline değinen Hacımüftüoğlu turizmin sayısal değil, nitelikli olmasına önem gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Hacımüftüoğlu, “Turizm nitelikli olmalıdır, bir lira harcayan bir milyon kişiyi mi yoksa bir milyon harcayan bin kişiyi mi ağırlayalım? Rize’nin kaynaklarını yok etmememiz korumamız ve bizim orada pahalı turizm yapmamız lazım” diye konuştu.