Pazar, Ekim 1, 2023

Alzheimer’da ilk ilaç heyecanı: Hastalar sıraya girdi

Eisai ve Biogen firmalarının ürettiği, Alzheimer ilacı Leqembi’yi, bir ya da iki ay içinde piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Alzheimer araştırma programı başkanı Dr. James Galvin, yeni ilaca olan ilgiyi “Hastalar sıraya giriyor. Tedavi olmak istiyorlar, ancak hemen müdahale etmek zor” sözleriyle aktardı.

Alzheimer'da ilk ilaç heyecanı: Hastalar sıraya girdi

ABD’de beş büyük sağlık sistemi, Eisai ve Biogen firmalarının ürettiği, gelecek vadeden yeni Alzheimer ilacı Leqembi’yi, bir ya da iki ay içinde piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamada ilaç piyasaya sunulmadan önce ödeme, idari süreçler, hastaların izlenmesi gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Geçen ay ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) tam onay alan Leqembi, böylece Alzheimer’ın erken evrelerindeki hastalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış ilk tedavi olmuştu. Hastalığın, ABD hükümetinin 65 yaş ve üstü için sunduğu sağlık sigortası Medicare kapsamındaki yaklaşık 6,5 milyon kişinin çoğunu etkilediği sanılıyor.

Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Alzheimer araştırma programı başkanı Dr. James Galvin, yeni ilaca olan ilgiyi “Hastalar sıraya giriyor. Tedavi olmak istiyorlar, ancak hemen müdahale etmek zor” sözleriyle aktardı. FDA’nın onay vermesinin ardından Medicare, ilacın masrafını büyük ölçüde karşılama sözü verdi. ​Merkezi Tokyo’daki Eisai şirketi 2024 yılının mart ayına kadar 10 bin kişinin ve 2026’ya kadar 100 bin kişinin ilaca erişmesini bekliyor.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR