Cumartesi, Eylül 23, 2023

‘Alaylı sanatçının Yeşilçam hazinesi dijital ortamda

Balıkesirli 89 yaşındaki fotoğraf sanatçısı Ahmet Esmer’in aralarında unutulmaz Yeşilçam yıldızlarının portrelerinin de olduğu 71 yıllık arşivi dijital ortamda hayat buldu. Esmer, bu stüdyoda Yeşilçam’dan Kemal Sunal, Tuncel Kurtiz, Tamer Yiğit, Hulusi Kentmen, Avni Dilligil gibi yıldızların yanı sıra müzisyen Cem Karaca’nın da aralarında bulunduğu birçok kişinin fotoğraflarını çekti.

Yeşilçam artistlerinin pek bilinmeyen fotoğrafları dijital arşive kazandırıldı. Balıkesirli 89 yaşındaki fotoğraf sanatçısı Ahmet Esmer’in aralarında unutulmaz Yeşilçam yıldızlarının portrelerinin de olduğu 71 yıllık arşivi dijital ortamda hayat buldu. Bulgaristan’ın Kırcaali bölgesinde dünyaya gelen Esmer, ailesiyle Türkiye’ye göç ettikten sonra 1952 yılında fotoğrafçılığa başladı.

‘Alaylı sanatçının Yeşilçam hazinesi dijital ortamda

Geçimini eski usul makinelerle Hükümet Konağı çevresinde fotoğraf çekerek sağlayan Esmer, bir süre sonra kendi stüdyosunu kurdu. Esmer, bu stüdyoda Yeşilçam’dan Kemal Sunal, Tuncel Kurtiz, Tamer Yiğit, Hulusi Kentmen, Avni Dilligil gibi yıldızların yanı sıra müzisyen Cem Karaca’nın da aralarında bulunduğu birçok kişinin fotoğraflarını çekti. Emektar fotoğrafçının hem sanatçıların pek bilinmeyen portreleri hem de yaşama dair onlarca fotoğrafı, Anadolu Ajansı (AA) tarafından başlatılan projeyle dijital ortama aktarıldı ve arşive kazandırıldı.

reww.jpg

Esmer, sanatı hakkında şunları söyledi:

“Alaylı olmama rağmen sanatsal yönden de çalışmalarım oldu. Birçok yerde ve müzelerde fotoğraflarım var. Bunlar beni onurlandırıyor. Fotoğraf dünyasında alaylı olmama rağmen tanınır hale geldim.”

Esmer, fotoğraflarını bizzat basarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde beğeniye sunduğu sergilerinin büyük ilgi gördüğünü vurgulayarak, “Onlar benim için çok mühim, kıymetli. Bu fotoğrafların Atatürk’ün kurduğu Anadolu Ajansında arşivlenmesi beni çok mutlu edecek. Kendilerine teşekkür ederim. Bunlar benim için sağlığımda gördüğüm beni onore eden mühim şeyler. Bana göre bunlar torunlarıma bırakacağım en büyük hatıra” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR