Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK Parti İstanbul İBB adaylığı için 2 isim önde

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının kim olacağı merakla bekleniyor. AK Partide 5 adaydan ikisinin isminin öne çıktığı iddia edildi. 

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının 29-30 Aralık’ta açıklanacağı bildiriliyor.

Partideki temayül yoklamasında 5 isim öne çıktığı ancak aday için anketler, konuşulan aday adaylarına yönelik kamuoyu yoklamaları da değerlendirildikten sonra bir karar verileceği kaydedildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da hafta sonu yapılacak temayül yoklaması öncesi yaptığı açıklamada “Aralık ayının sonuna doğru birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklayacağız” dedi.

İstanbul’un üç bölgesinde temayül yoklaması

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre temayül yoklamasına İstanbul’un üç bölgesindeki ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, ilçelerden sorumlu il yönetim kurulu üyeleri ve milletvekillerinin bulunduğu 338 kişi katıldı.

Üç ayrı toplantıda yaklaşık 35 kişi konuştu. Partililer yaptıkları konuşmalarda ilçesine, bölgesine dair değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı, DEM Parti’nin de aday çıkarma eğilimi nedeniyle AK Parti’nin İstanbul’da kazanma olasılığının daha yüksek olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan teşkilat mensuplarını rehavete kapılmamaları konusunda da uyardı, “Muhalefete değil kendimize bakacağız. Sokağınızı, mahallenizi, bölgenizi doğru analiz edin, iyi planlamalar yapın, doğru yöntemler belirleyin. Belediye sadece büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı değil. Meclis üyelerini de titizlikle belirlemek gerek. Bunlar bir bütünün parçaları” dedi.

Temayül yoklamasında konuşmalardan sonra katılımcılara birer form dağıtıldı. Tüm katılımcılar İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için 3 isim yazdı. Ayrıca mevcut AK Partili ilçe belediye başkanlarına dair memnuniyet soruldu. Memnun olmayanlardan da 3 aday önerisi istendi. Muhalefette olan belediye başkanlıkları için de isim önerileri alındı. Kapalı zarf içinde alınan öneriler teşkilat yöneticileri tarafından Erdoğan’a sunuldu.

Öne çıkan 5 isim, güçlü iki aday

Katılımcılara ve parti yöneticilerine sonuçla ilgili açıklama yapılmadı ama toplantıda yer alan siyasetçiler temayül yoklamasında kamuoyunda bir süredir konuşulan isimlerin yer aldığını anlattı. Buna göre eski bakanlar Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu ile Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen öne çıkan isimler oldu. Ancak bu 5 aday adayı içinde açık ara önde olan bir ismin bulunmadığı kaydedildi. İstanbul için adı geçen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ise öneriler arasında çok fazla yer almadığı öğrenildi.

AK Partili birçok yönetici İstanbul adayının konuşulan bu 5 isimden biri olacağını düşünüyor. Seçim stratejisinin de hizmet ve proje odaklı olması gerektiğine vurgu yapanlar İstanbul’un deprem riskine dikkat çekerek adayın da bu sorun düşünülerek belirlenmesi gerektiğini savunuyor. “Deprem gerçeği siyasetin önüne geçecektir. Kentsel dönüşümle ilgili önemli bir yasa çıktı, ama bu yasanın en iyi şekilde uygulanması için iktidarla çatışmayacak bir belediye olmalı. Seçmen çocuklarının, torunlarının geleceği için kent güvenliğini tercih edecektir” diyenler eski Çevre Bakanı Murat Kurum ve eski TOKİ Başkanı, şimdi Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın daha şanslı olduğu görüşünde.

Ancak AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı belirlenirken sadece temayül yoklamasına bakılmayacak. Teşkilat mensuplarının değerlendirmeleri ölçülerden sadece biri olacak. Bunun yanı sıra anketler, konuşulan aday adaylarına yönelik kamuoyu yoklamaları da değerlendirildikten sonra bir karar verilecek. AK Partili yetkililer aday belirleme çalışmasında sona gelindiğini, 29 Aralık ya da 30 Aralık’ta yapılacak bir tanıtım toplantısı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının ilan edileceğini söyledi.