Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK Parti 3 ildeki adayı! İşte Konya, Muğla ve Gaziantep’te adaylar

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adaylığını Murat Kurum‘a tebliğ ettiği öğrenilen Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın Gaziantep ile Konya’da mevcut başkanları tekrar aday gösterme kararı verildiği öğrenilirken Muğla’da Prof. Dr. Aydın Ayaydın‘ın adını açıklayacağı ifade edildi.

AK Parti'nin 3 ilde adayı belli oldu! İşte Konya, Muğla ve Gaziantep'te konuşulan isimler

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde 12’si büyükşehir, 28 belediye başkan adayının adlarını açıklayacak. Sonraki hafta da yeni adaylar açıklandı.

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum

3 İLDE BELLİ OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını Murat Kurum’a tebliğ ettiği öğrenilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 büyükşehirde daha hangi isimleri aday göstereceği belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerel Seçimler için 26 adayı açıklıyor!

Edinilen bilgilere göre Gaziantep’te mevcut başkan Fatma Şahin’i, Konya’da da mevcut başkan İbrahim Altay’ı yeniden gösterme kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li Osman Gürün’ün yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi için siyaset, iş ve finans dünyasının tanınmış ismi Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ı aday gösterecek.

AK Parti'nin 3 ilde adayı belli oldu! İşte Konya, Muğla ve Gaziantep'te konuşulan isimler - Resim : 3

PROF. DR. AYDIN AYAYDIN KİMDİR?

1951, Mardin Derik doğumlu olan Ayaydın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. 1977 yılında Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi’nde iktisat asistanı, 1978 İTİA İşletme Yüksek Okulu ve İTİA Ekonomi Fakültesinde asistan olarak görev yapmıştır.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1983 yılında ekonomi yüksek lisansı ve 1985 yılında ekonomi doktoru olmuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünde 1986 yılında yardımcı doçent, 1988 yılında doçent ve 1993 yılında ekonometri profesörü ünvanlarını almıştır.

AK Parti’nin Ankara adayı da belli oldu! Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’a adaylığı tebliğ edildi

Takvim, Sabah ve Vatan Gazetelerinde ekonomi, siyaset ve güncel konularda köşe yazıları yazmış olup, bugüne kadar 12 bilimsel kitabı ve yüzlerce makalesi yayınlanmıştır. Basın Konseyi Temsilciler Kurulu Üyeliği, Beşiktaş Asbaşkanlığı ve Basın Sözcülüğü de yapan Ayaydın evli ve 3 çocuk babasıdır.

1999’dan itibaren Muğla’nın Bodrum ilçesinde yazlarını geçiren 2015 yılından bu yana da sürekli Bodrum’da yaşayan Ayaydın’ın bulunduğu idari görevlerden bazıları:

-24. Dönem İstanbul Milletvekili ANAP

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi

-21. Dönem İstanbul Milletvekili CHP

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Medya Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı

– Rekabet Kurumu Kurucu Başkanı – Türkiye Bankalar Birliği Başkanı
– Emlakbank Genel Müdürü
– Vakıfbank Genel Müdürü

– Şekerbank Genel Müdürü
– YÖK Üyesi
– İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi
– Türkiye Sınai Kalkınma Bankası YKÜ – Banque Du Bosphore Y.K. Üyesi
– Güneş Sigorta Yönetim Kur.Bşk.
– Hür Sigorta Yönetim Kurulu Bşk.
– Şeker Sigorta Yönetim Kurulu Bşk.V.

AK Parti'nin 3 ilde adayı belli oldu! İşte Konya, Muğla ve Gaziantep'te konuşulan isimler - Resim : 5

FATMA ŞAHİN KİMDİR?

1966 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te, yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Bölümü’nde tamamladı.

İş hayatına başladığı SANKO Holding’de 18 yıl boyunca İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyesi oldu. 2002 genel milletvekili seçimlerinde Gaziantep’ten ilk kadın milletvekili olarak seçildi. Parlamentoda 22. 23. ve 24’üncü dönem Gaziantep Milletvekili olarak görev yaptı.

TBMM görev süresi boyunca, Sanayi Ticaret ve Enerji Komisyonu, Türk-AB Ortak Parlamento Komisyonu üyesi ve Kadın ve Çocuklara Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığında bir dönem Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı, bir dönem de Siyasi İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığını üstlendi. 2007-2011 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptı.

2011 genel milletvekili seçimi sonrasında kurulan 61’inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurucu Bakanı olarak görevlendirildi. Böylelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Bakanı unvanını aldı.

Türkiye Engelliler Vakfı engelliler ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Bakan Fatma Şahin‘i Yılın Kadını olarak seçti.

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri seçilerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 8 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

2016 – 2019 dönemi Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanı, 2016 Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölümü Başkanı olarak görev yaptı.

AK Parti’nin İstanbul için hazırladığı seçim şarkısı: Bu şehrin her sokağında aşkımızın izi kaldı

2021’de OECD Şampiyon Başkanlar Girişimi’ne Türkiye’den seçilen ilk belediye başkanı oldu.

Evli ve iki çocuk annesi olan Şahin halen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

AK Parti'nin 3 ilde adayı belli oldu! İşte Konya, Muğla ve Gaziantep'te konuşulan isimler - Resim : 7

UĞUR İBRAHİM ALTAY KİMDİR?

1974 yılında Konya’da doğdu. İlköğretimini Selçuk İlkokulu (1985) ve Mevlana Ortaokulu’nda (1988), liseyi Konya Gazi Lisesi’nde (1991) tamamladı.

1997 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Uğur İbrahim Altay bir yıl boyunca Proje Mühendisi olarak görev yaptı. 1999 yılında 263. dönem yedek subay olarak ŞIRNAK ‘ta vatani görevini tamamladı. Altay, inşaat mühendisi olarak birçok nitelikli projeyi hayata geçirdi.

Uğur İbrahim Altay, 2004-2008 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı yaptı. 2008 yılında ise TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığına seçildi.

29 Mart 2009 seçimleri ile Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine başlayan Uğur İbrahim Altay, 30 Mart 2014 seçimleriyle Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine 2. kez seçildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 03 Mayıs 2018’de Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Uğur İbrahim Altay, 31 Mart 2019 seçimlerinde yeniden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra,

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (United Cities And Local Governments-UCLG) Başkanı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı

Tarihi Şehirler Birliği (League of Historical Cities-LHC) Başkan Yardımcısı

İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği (Organization of Islamic Capitals and Cities-OICC) Yönetim Kurulu Üyesi

Anadolu Medeniyetleri Belediyeler Birliği Başkanı

Konya Belediyeler Birliği Başkanı

görevlerini yürütmektedir.

Uğur İbrahim Altay, evli ve üç çocuk babasıdır.

AK Parti Belediye Başkanları Aday Listesi

Eski Çevre ve Şehircilik

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a adaylığının tebliğ edilmesinin ardından, AK Parti’nin diğer adayları da belli olmaya başladı. İşte bugün açıklanması beklenen isimler ve adaylarının duyurulacağı iller..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenecek aday tanıtım toplantısında 11’i büyükşehir 15 belediye başkan adayını resmen duyuracak. Merakla beklenen İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu ve Kurum’a kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün akşam tebliğ edildiği öğrenildi.

Bugün İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde saat 14.00’da düzenlenecek toplantıda Kurum’un isminin resmen duyurulacağı ve diğer 26 adayın isminin de açıklanacağı kaydedildi.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belediye başkan adaylarının açıklanması beklenen iller de şöyle;

Büyükşehirler;

1- İstanbul

2.-Kocaeli

3.-Eskişehir

4.-Bursa

5.-Denizli

6.-Balıkesir

7.-Aydın

8.-Samsun

9.- Erzurum

10-Muğla

11.-Ordu

İller;

1.Giresun

2.Elazığ

3.Edirne

4.Düzce

5.Bitlis

6.Bingöl

7.Çanakkale

8.Çankırı

9.Kastamonu

10.Rize

11.Sinop

12.Tokat

13.Yalova

14.Isparta

15.Artvin

“KAZANMA AZMİMİZİN İFADESİ OLACAK” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 gün önce yaptığı açıklamada, “Bizim yapacağımız açıklamalar A’dan Z’ye hem sürprizdir hem de inşallah partimizin yerel yönetim seçimlerindeki kazanma azminin ifadesi olacak” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, seçim beyannamesini de yeni konferans salonunda açıklayacaklarını belirtmişti.

KURUM’DAN İLK AÇIKLAMA 

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum da ilk açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Ekibimizle, tüm arkadaşlarımla birlikte çıkacağız. 16 milyon İstanbullu için çıkacağız. Burada İstanbul’un karmaşışını, düzensizliğini, insanlarımızın deprem riski kaygısını hep birlikte ortadan kaldırmak için tüm ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla, ki uzun zamandır benimle beraber çalışıyorsunuz.”

İŞTE MUHTEMEL ADAYLAR 

Öte yandan hem bugün hem de 15 Ocak’ta açıklanacak muhtemel adayların isimleri de ortaya çıktı. İşte adaylık kararı tebliğ edilen Kurum ve diğer illerin muhtemel adayları:

İstanbul – Murat Kurum

Kocaeli – Tahir Büyükakın

Eskişehir – Nebi Hatipoğlu

Erzurum – Mehmet Sekmen

Denizli – Osman Zolan

Bursa – Ali Nur Aktaş

Aydın – Mustafa Savaş

Balıkesir – Yücel Yılmaz 

Mardin – Veysi Şahin

Muğla – Aydın Ayayadın (Eski CHP Milletvekili)

Samsun – Halit Doğan

Ordu – Hilmi Güler

Giresun – Aytekin Şenliklioğlu

Elazığ – Şahin Şerifoğulları

Artvin – Mehmet Kocatepe

Edirne – Belgin İba

Düzce – Faruk Özlü

Bitlis – Nesrullah Tanğlay

Bingöl – Erdal Arıkan 

Çanakkale – Jülide İskenderoğlu 

Çankırı – Hüseyin Filiz

Kastamonu – Tahsin Babas 

Rize – Rahmi Metin 

Sinop – Yakup Üçüncüoğlu

Tokat – Eyüp Eroğlu

Yalova – Mustafa Tutuk

Isparta – Şükrü Başdeğirmen

Bayburt – Abdurrahman Polattimur

Öte yandan Mardin ve Bayburt adaylarının da açıklanması bekleniyordu. Ancak bu iki ilin belediye başkan adaylarının daha sonra açıklanacağı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANA ADAYLARI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11’i büyükşehir olmak üzere 26 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı.

İŞTE O BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI;

Artvin Belediye Başkan Adayı – Mehmet Kocatepe

Artvin Belediye Başkan Adayı - Mehmet Kocatepe
Artvin Belediye Başkan Adayı – Mehmet Kocatepe

Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Mustafa Savaş

Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Mustafa Savaş
Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Mustafa Savaş 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Yücel Yılmaz

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Yücel Yılmaz
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Yücel Yılmaz

Bingöl Belediye Başkan Adayı – Erdal Arıkan

Bingöl Belediye Başkan Adayı - Erdal Arıkan
Bingöl Belediye Başkan Adayı – Erdal Arıkan

Bitlis Belediye Başkanı Adayı – Nasrullah Tanğlay

Bitlis Belediye Başkanı Adayı - Nasrullah Tanğlay
Bitlis Belediye Başkanı Adayı – Nasrullah Tanğlay

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı - Alinur Aktaş
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı - Alinur Aktaş
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Alinur Aktaş

Çanakkale Belediye Başkanı Adayı – Julide İskenderoğlu

Çanakkale Belediye Başkanı Adayı - Julide İskenderoğlu
Çanakkale Belediye Başkanı Adayı – Julide İskenderoğlu

Çankırı Belediye Başkanı Adayı – Hüseyin Filiz

Çankırı Belediye Başkanı Adayı - Hüseyin Filiz
Çankırı Belediye Başkanı Adayı – Hüseyin Filiz

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Osman Zolan

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı - Osman Zolan
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı – Osman Zolan 

Düzce Belediye Başkan Adayı – Faruk Özlü

Düzce Belediye Başkan Adayı - Faruk Özlü
Düzce Belediye Başkan Adayı – Faruk Özlü

Edirne Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Belgin İba

Edirne Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Belgin İba
Edirne Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Belgin İba

Elazığ Belediye Başkan Adayı – Şahin Şerifoğlulları

Elazığ Belediye Başkan Adayı - Şahin Şerifoğlulları
Elazığ Belediye Başkan Adayı – Şahin Şerifoğlulları

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Mehmet Sekmen

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Mehmet Sekmen
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Mehmet Sekmen


Eskişehir 
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Nebi Hatipoğlu

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Nebi Hatipoğlu
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Nebi Hatipoğlu 

Giresun Belediye Başkan Adayı – Aytekin Şenlikoğlu 

Giresun Belediye Başkan Adayı - Aytekin Şenlikoğlu 
Giresun Belediye Başkan Adayı – Aytekin Şenlikoğlu 

Isparta Belediye Başkan Adayı – Şükrü Başdeğirmen

Isparta Belediye Başkan Adayı - Şükrü Başdeğirmen
Isparta Belediye Başkan Adayı – Şükrü Başdeğirmen

Kastamonu Belediye Başkan Adayı – Tahsin Babaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerel Seçimler için 26 adayı açıklıyor! İstanbul muradına kavuşacak - Resim : 19
Kastamonu Belediye Başkan Adayı – Tahsin Babaş

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Tahir Büyükakın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Tahir Büyükakın
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Tahir Büyükakın

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Aydın Ayaydın

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Aydın Ayaydın
Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Aydın Ayaydın

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Hilmi Güler

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Hilmi Güler
Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Hilmi Güler

Rize Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Rahmi Metin

Rize Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Rahmi Metin
Rize Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Rahmi Metin

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Halit Doğan

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Halit Doğan
Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Halit Doğan

Sinop Belediye Başkan Adayı – Yakup Üçüncüoğlu

Sinop Belediye Başkan Adayı - Yakup Üçüncüoğlu
Sinop Belediye Başkan Adayı – Yakup Üçüncüoğlu

Tokat Belediye Başkan Adayı – Eyüp Eroğlu

Tokat Belediye Başkan Adayı - Eyüp Eroğlu
Tokat Belediye Başkan Adayı – Eyüp Eroğlu

Yalova Belediye Başkan Adayı – Mustafa Tutuk

Yalova Belediye Başkan Adayı - Mustafa Tutuk
Yalova Belediye Başkan Adayı – Mustafa Tutuk

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Murat kurum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı - Murat kurum
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı – Murat kurum

KALAN ANKARA’DA DUYURULACAK

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri kalan illerin adaylarını ise 15 Ocak’taki programında açıklayacak.
  • İlçe belediye başkan adayları ise 15 Ocak’tan sonra belli olacak.