Pazar, Ekim 1, 2023

Ahde Vefa Platformu Başkanı Nuran Kırlak yazdı: Hayat boşluk kabul etmiyor

Hayat boşluk kabul etmiyor

Dershanelerin kapatılması fırsat eşitliği, düzenlemenin yürürlükteki kanunlara uygunsuzluğu, okulların varlığı ve eğitsel görünürlükleri üzerinde ikilem oluşturduğu ve öğrenciler için sosyal etkinlik yapmayı engelleyici bir mesai getirdiği gibi sebepler üzerinde duruldu.


Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda 1 Mart 2014’te kabul edilerek yasalaştı.
şu anda sadece tek bir ders için “kurs” veya “etüt merkezi” adıyla özel ders veren işyeri açmak mümkün. Eski tarz “dershane” açmak kanunen yasak. 2014 yılında çıkarılan kanun açıkça yasakladı. Anayasa Mahkemesi (AYM) bu kanunu önce kısmen iptal etti. Sonradan iptal gerekçesini “yumuşatarak” fiilen kapatmaya yeşil ışık yaktı.

Dershanelere kapatılma karar verilmiş olmasına rağmen henüz kapatılmamış, dönüşüm modeli ile yeni bir alan açılmıştır.yalnızca isimleri değiştirilmiştir. Eskiden dershane olan pek çok kurum, şuan özel okul olarak hizmet vermeye devam ediyor.
Dershanelerin dönüşüm sürecinde yeni bir okul türü olarak eğitim sistemine dahil oldu temel liseler. Aslında dershane tabelaları indi, yerine temel lise tabelaları asıldı. Apartmanlarda, aynı öğretmenlerle eğitime devam edildi.

Sadece dershanelerin özel okula dönüşümüyle eğitim sorununun giderileceğini iddia etmekde mümkün değildir.
Dershaneler toplumsal ihtiyaçlardan insanların özel eğitime olan gereksinimlerinden doğmuştur. Bu gereksinimler ve ihtiyaçlar yok edilmediği sürece dershanecilik de var olmaya devam edecektir.
Bu nedenlerden dolayı Dershaneler sorunu,eğitim öğretim uygulamaları; yönetim ve içeriği, hedef ve stratejileri bütünüyle yeniden ele alınmalıdır. Yeni eğitim kriterlerimiz gelişen teknolojiye paralel; bilgi donanımımız, fiziki şartlarımız,ile eğitim ve sınav sitemi uyumu ile birlikte giderilebilecektir.
Alınan kararlar söylenenler mutlaka yürütme ile birlikte gereği yapılmalı imütemadiyen uygulanması ile denetimde disiplin ile mümkün olabilecektir..

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR