Pazar, Ekim 1, 2023

Afyonkarahisar’da Kaymakam, kirazda fiyat krizini düzeltti

Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde kiraz üreticileriyle, ihracatçı firmalar arasında fiyat dalgalanması nedeniyle kriz yaşandı. Kirazın kilogram fiyatı 1 gün içerisinde 70 liradan 35 liraya kadar düştü. Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek alımı durdurarak üreticilerle ihracatçıları bir araya getiren toplantılar düzenledi. Kaymakam Demirbilek’in bu girişimleri sayesinde kirazın alım fiyatı güncellenerek 45 lira bandına çekildi ve kriz aşıldı.

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 1

Afyonkarahisar’da Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek’in üreticiler için girişimi takdir topladı.

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 2

Türkiye’nin kiraz ihracatının önemli bölümünün karşılandığı Sultandağı’nda, son günlerde fiyatlardaki dalgalanma nedeniyle kriz yaşandı. 

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 3

İhracatçı firmalar, kilosunu 65-70 liradan alım yaptıkları ‘Apolyont’ cinsi kirazın fiyatını bir anda 35 liraya düşürünce, Sultandağı Kaymakamlığı devreye girdi ve üreticilerin mağdur olmaması için alımı durdurdu. 

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 4

Üreticiler, aracılar ve ihracatçılarla bir araya gelen kaymakamlık yetkilileri, fiyatın 40-45 lira bandına çekilmesini sağladı. 

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 5

Geçen yıl don vakaları nedeniyle 5 bin ton kiraz üretimi yapılan Sultandağı bölgesinde bu yıl rekoltenin 40 bin ton olması bekleniyor.

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 6

Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek, ihracatçı firmalarla kiraz üreticileri arasında fiyat dengesizliği konusunda ilçede anlaşmazlık doğduğunu söyledi.

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 7

“TEKRAR KİRAZ ALIMINA BAŞLANDI”
 Kaymakamlığın aracı olarak hem üreticiler hem ihracatçılarla toplantılar yaptığını kaydeden Kaymakam Demirbilek şunları kaydetti:
“Onları bir arada, ortak zeminde buluşturmak için bir mekanizma oluşturduk. Bu mekanizma sonucunda üreticilerimizin fiyat politikasından dolayı 1 gün kiraz toplamama gibi kararları oldu. 

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 8

Sonrasında Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın yakın takibinde ve onların talimatlarıyla yetkililerle, ihracatçı birlik başkanları ile görüşmemiz neticesinde, ihracatçı birliklerinin, firmaların, üreticimizin mağduriyetini giderecek bir fiyat politikası belirleme noktasında kararlarını bize ilettiler.

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 9

Bugün itibarıyla halde tekrar kiraz alımına başlandı. Bu sene rekoltemiz çok güzel. İnşallah üreticimiz açısından da kazançlı bir yıl olacağını düşünüyoruz”

Afyonkarahisar'da Kaymakam araya girip alımı durdurdu, kirazda fiyat krizi aşıldı - Resim: 10

“SORUNU ŞU AN İÇİN ÇÖZMÜŞ BULUNUYORUZ”
Fiyat politikasının serbest piyasa tarafından belirlendiğini dile getiren Demirbilek, “Burada buna müdahale etme şansımız yok. Fiyatlar ilk önce 65-70 bandında açıldı. Kirazın rekolte artımıyla beraber ertesi gün 35 liralara kadar düştü. Bu fiyat politikasından dolayı üreticimiz maliyetlerini karşılamayacağını düşünerek böyle bir yola başvurdu. Ama sonra ihracatçı firmalarla üreticilerimizi bir araya getirerek ortak zemine Sayın Valimizin takibinde ve yetkilileriyle görüşmesiyle beraber bu sorunu şu an için çözmüş bulunuyoruz” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR