Cumartesi, Eylül 23, 2023

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan Kiracı-ev sahibi arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi

Kira uyuşmazlıkları nedeniyle kiracı ve ev sahibi arasında uygulanacak olan arabuluculuk uygulaması 1 Eylül itibarıyla resmen başladı. Kira, kat mülkiyeti, ortaklığın giderilmesi ve komşuluk uyuşmazlıklarında uygulanacak olan zorunlu arabuluculuk uygulamasına bir günde 494 vatandaş başvurdu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Arabulucu zemini hazırlayacak, onlara bir çözüm önerisi sunmayacak. Onlar kendi çözümlerini kendileri bulacaklar.” dedi. İşte detaylar…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dün başlayan ara buluculuk uygulamasına 494 başvuru olduğunu açıkladı. Tunç, “Kira uyuşmazlığında 438 başvuru, ortaklığın giderilmesi ve uyuşmazlıklardan kaynaklı 19, kat mülkiyeti anlaşmazlıklarında 32, komşuluk hukuku anlaşmazlıklarından 4, tarımsal üretim sözleşmelerinden kaynaklı 1 başvuru olmuş” bilgisini verdi.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 1

Zorunlu arabuluculuğa ilgi yüksek oldu. Adliyelere gelen başvuruların yüzde 75’ini kira uyuşmazlıkları oluşturdu. Yılda yaklaşık 80 bin kira uyuşmazlığının arabulucuya gitmesi beklenirken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 2
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç

İLK GÜN NE KADAR BAŞVURU OLDU?

Kira, kat mülkiyeti, ortaklığın giderilmesi ve komşuluk uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının başladığını anımsatan ve ilk gün yapılan başvurulara ilişkin bilgi veren Tunç, “Bugün itibarıyla 494 başvuru olmuş. Kira uyuşmazlıklarından kaynaklanan 438 başvuru arabuluculuğa gitmiş. Ortaklığın giderilmesi ve uyuşmazlıklardan kaynaklı 19 başvuru olmuş. Kat mülkiyeti uyuşmazlıklarından kaynaklı 32 başvuru olmuş. Komşuluk hukukundan doğan uyuşmazlık 4 başvuru olmuş. Tarımsal üretim uyuşmazlıklarından kaynaklı 1 başvuru olmuş.” dedi.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 3

“ZEMİNİ HAZIRLAYACAK, BİR ÇÖZÜM SUNMAYACAK”

Başvurular sonrası arabulucuların tarafları hızlı bir şekilde toplantıya davet edeceğini ve uzlaştırmaya çalışacağını belirten Tunç, “Arabulucu zemini hazırlayacak, onlara bir çözüm önerisi sunmayacak. Onlar kendi çözümlerini kendileri bulacaklar. Kendileri birbirlerine ne istediklerini söyleyecekler ve üç haftada bunu bitirecekler, bir hafta ilave süre, 4 haftada.” diye konuştu. Tunç, arabuluculuk görüşmeleri sonucu anlaşma sağlanamazsa dava açılabileceğini ifade etti.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 4

Arabuluculuk sisteminin yargının iş yükünü azaltarak, devam eden davaların daha nitelikli görülmesine imkan sunduğunu aktaran Tunç, barışçıl, dostane ve az masrafla hızlı sonuç alınmasını sağlayan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin kapsamını yeni dönemde daha da genişletilebileceğini söyledi.

NAFAKA SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞI

Uzun süren boşanma davalarının tarafları mağdur ettiğini de dile getiren Tunç, bu davaların kısa sürede sonuçlanması gerektiğini ifade etti. Tunç, “Bir boşanma davasının 5 yıl, 10 yıl sürmesini kabul edemiyoruz. Tabii bu yargı mensuplarımızın karar verememesinden kaynaklanmıyor. Taraflar arasındaki mal ayrılığı, nafaka, tazminat problemleri, tüm bunlar tek dava içinde görüldüğünde boşanma davası da bu süreç içinde gecikiyor.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 5

Boşanma ve tazminat konularını ayrı ayrı değerlendirebileceklerini ancak bunun kesin bir karar olmadığını kaydeden Tunç, aile hukukuyla ilgili düzenleyecekleri sempozyum sonucunda, avukatların da görüşleriyle, bu sorunlara çözüm bulmak istediklerini anlattı.

Bakan Tunç, nafaka konusunda kadınları mağdur etmeyecek, “diğer taraf” açısından da yakınmaları giderecek bir çalışmayı gelecek günlerde gerçekleştireceklerini söyledi.

Adalet Bakanı Tunç, dün başlayan arabuluculuk uygulamasına 494 vatandaşın başvurduğunu bildirdi - Resim : 6

DEPREM SORUŞTURMALARINDA 260 ŞÜPHELİ TUTUKLU

Deprem soruşturmalarına ilişkin de bilgi veren Tunç, “Şu anda 260 şüpheli tutuklu. 778 kişi adli kontrolle serbest. 9 şüphelinin yurt dışında bulunduğu anlaşıldı. 109 şüphelinin de depremde vefat ettiğini tespit ettik. Bunların içinde müteahhitler, yapı sorumluları, yapı sahipleri, binada sonradan değişiklik yapanlar var.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR