Pazar, Ekim 1, 2023

Adalet Bakanı duyurdu! Seyyanen zamdan hakim ve savcılar da yararlanacak

Memurlara yapılan 8077 liralık seyyanen zam oranı için son dakika açıklaması geldi. Yüzde 17,55’lik enflasyon farkına ek olarak verilecek zam için Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hakim ve savcıların da yararlanacağını bildirdi.

Adalet Bakanı duyurdu! Seyyanen zamdan hakim ve savcılar da yararlanacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen torba kanun teklifinde yer alan memur maaşı artış oranının hakim ve savcıları içermediği doğrultusundaki haberlere açıklık getirdi.

Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığını hatırlattı.

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Bakan Tunç, memur maaşlarına yapılacak seyyanen artıştan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

“EN YÜKSEK DEVLET MEMURUNUN MALİ HAKLARI ESAS ALINMAKTADIR”

Tunç, konu ilgili açıklamasında şu bilgileri aktardı:

“Hakim ve savcıların aylıklarının hesaplanmasında 2802 sayılı Kanun’un 102. maddesi gereğince en yüksek devlet memurunun mali hakları esas alınmaktadır. Teklif metninde de 15.965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılacak kişiler arasında ‘mali hakları veya ücret tavanı ilgili mevzuatı uyarınca en yüksek devlet memurunun mali hakları ya da bu mali haklara göre belirlenmiş olan ücret veya ücret tavanları esas alınmak suretiyle tespit edilen kadro, pozisyon veya görevlerde bulunanlar’ zikredilmektedir.

“HAKİM VE SAVCILAR DA YARARLANACAKLAR”

Bu doğrultuda hakim ve savcıların aylıkları da kanun gereğince en yüksek devlet memurunun mali haklarına göre belirlendiğinden, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2-1264 Esas Numaralı Kanun Teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcılar da yararlanacaklardır.”

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR