Cumartesi, Eylül 30, 2023

4 yeni kitap raflarda

Prof. Dr. Ali Dayıoğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın ‘Yunanistan ile Türkiye- Azınlıklar ve Ege’ kitabı Alfa Yayınları etiketiyle raflarda. Tamer Gülbek’in toplu şiirleri ‘Bilinenin Aksine’ başlığıyla Ötüken Neşriyat tarafından okura sunuldu.

Nobel Ödüllü André Gide’nin ‘Mahsur Kadın’, Timaş Yayınları’ndan çıktı. Devran Kaya’nın ilk romanı ‘Annemin Kasetleri’ Everest Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

100. YILINDA LOZAN’A YENİ BİR BAKIŞ

Türkiye’de alanlarının öncü akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Dayıoğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 100. yıldönümünde bu tarihi metnin en önemli noktalarından birini masaya yatırdığı ‘Yunanistan ile Türkiye- Azınlıklar ve Ege’ kitabı Alfa Yayınları etiketiyle raflarda.

I. Dünya Savaşı’nı ve 1919-22 Türk Kurtuluş Savaşı’nı bitiren bu antlaşma sonrasında Türkiye ile Yunanistan arasında kurulan yeni ‘Ege dengesi’, bu kitapta ilk kez karşılaştırmalı ve tamamen tarafsız biçimde ele alınıp inceleniyor. Dayıoğlu ve Oran, Lozan Barış Antlaşması’nın “Azınlıkların Korunması” başlıklı III. Kesiminde koruma altına alınan azınlık haklarını ve bunların karşılıklı ihlallerini incelerken ayrıca projektörü Kürtlerin ve Alevilerin üzerine de tutuyor.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR