Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2023’te ‘en tehlikeli’ internet insanları açıklandı: Bakın bakalım birinci sırada kim var?

Dünyanın en popüler internet

Dünyanın en popüler internet yayınlarından biri olan Wired, 2023’ün en tehlikeli internet insanlarını açıkladı. Peki birinci sırada kim var? İşte o isimler…

2023'ün 'en tehlikeli' internet insanları belli oldu: Bakın bakalım birinci sırada kim var?

Wired, 2023 yılında internetin en tehlikeli insanlarını derledi. SpaceX, Tesla ve X’in (Twitter) sahibi Elon Musk ve OpenAI‘nin kurucusu Sam Altman da (DALL-E ve ChatGPT sinir ağlarının geliştiricisi) listeye dahil edildi. Listede masum insanları kasıtlı olarak tehlikeye gruplar da yer alıyor.

2023'ün 'en tehlikeli' internet insanları belli oldu: Bakın bakalım birinci sırada kim var? - Resim : 1

ELON MUSK NEDEN TEHLİKELİ?

Elon Musk, X’i (Twitter) satın alması ve yeniden yapılandırması, Yahudi karşıtı görüşlere sahip popüler kişilerin ve Alex Jones gibi komplo savunucularının sayfalarını geri vermesi nedeniyle tehlikeli olarak kabul ediliyor. Milyarder, sansürü atlatan ve kendi siyasi pozisyonuna sahip olan sohbet robotu Grok’un geliştirilmesinde de yer alıyor.

Ayrıca gazeteciler, Elon Musk’ın Neuralink çiplerini beyne yerleştirirken yaptığı deneylerde çok sayıda maymunun öldüğünü, ancak teknoloji gösterimi sırasında kullanıcılara bilgisayarı düşünce gücüyle kontrol edebilen bir şempanze gösterildiğini ortaya çıkarmıştı. FDA’nın 2023 baharında Neuralink’in insanlar üzerinde deneyler yapmasına izin verdiğini hatırlatalım.

Elon Musk’ın tehlikesi, Tesla otomobillerine karşı ihmalkâr tutumuyla da açıklanıyor. Örneğin, 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’nde otopilotla ilgili sorunlar nedeniyle otomobillerin toplu olarak geri çağrılması söz konusu oldu. Buna ek olarak, milyarder defalarca siyasi açıklamalar yaptı ve kripto para birimlerinin oranlarını manipüle etti.

2023'ün 'en tehlikeli' internet insanları belli oldu: Bakın bakalım birinci sırada kim var? - Resim : 2

SAM ALTMAN NEDEN TEHLİKELİ?

Sam Altman, popüler sinir ağları DALL-E ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin sahibi. Sam’in tehlikesi gizemliliğinde yatıyor ve ondan ne bekleneceği belli değil. Sam şu anda son yılların “en devrimci teknolojisini” elinde tutuyor. Sam Altman başlangıçta yapay zekaya kısıtlamalar getirilmesinden yanaydı, ancak Kasım ayındaki hesaplaşmadan sonra Sam’in aslında yapay zekanın “özgür” çalışmasından yana olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca, Altman başlangıçta OpenAI’nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu söylemişti, ancak OpenAI’nin Microsoft’un kontrolü altında olduğu artık biliniyor. Wired’a göre CharGPT geliştiricisinin bir sonraki hamlelerini tahmin etmek zor olacak.

2023'ün 'en tehlikeli' internet insanları belli oldu: Bakın bakalım birinci sırada kim var? - Resim : 3

DİĞER KİŞİLER KİMLER?

2023’ün tehlikeli internet kişilikleri listesindeki diğer başlıca kişi veya gruplar ise şu şekilde:

Cl0p, veri çalan bir grup bilgisayar korsanı. Faaliyetlerinden 62 milyondan fazla kişi etkilendi;
 
Alphv grubu – binden fazla şirketin güvenliğini tehlikeye attı ve 300 milyon dolardan fazla fidye aldı;
 
Sandworm, Rusya ile bağlantılı bir grup. Siber karartma saldırıları ve casusluk ileilişkilendirildi;
 
Volt Typhoon hackerları – ABD askeri üslerine giden elektrik akışını gizlice kontrol ettiler;
 
Predatory Sparrow grubu – İran’a karşı büyük siber saldırılar gerçekleştirerek ülke genelindeki benzin istasyonlarının %70’inden fazlasını devre dışı bıraktı.

2023'ün 'en tehlikeli' internet insanları belli oldu: Bakın bakalım birinci sırada kim var? - Resim : 4