Çarşamba, Ekim 4, 2023

100’üncü yıl coşkusuna Altın Portakal eklenecek

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali 60’ıncı yaşını kutlayacak. Usta oyuncu Demet Akbağ’ın jüri başkanlığını yürüteceği festivalde Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmlerin yer alacağı Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar ile yılın merakla beklenen yapımlarını içeren özel gösterimlerden oluşacak. 14 kategoride ödül heyecanının yaşanacağı organizasyon için mesaj paylaşan Antalya BB Başkanı Böcek “Ekim ayında sinemanın kalbi yine Antalya’da atacak” dedi.

100’üncü yıl coşkusuna Altın Portakal eklenecek

Türkiye’nin en köklü sinema organizasyonu olan Antalya Altın Portakal Film Festivali Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında bu yıl 60’ıncı kez 7-14 Ekim’de düzenlenecek. Festivale ilişkin Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, bu yıl 60’ıncı yaşını kutlayacak festival, Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmlerin yer alacağı Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar ile yılın merakla beklenen yapımlarını içeren özel gösterimlerden oluşacak.

YÖNETMEN AHMET BOYACIOĞLU: Festivalde Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmaları ve Uluslararası Yarışma kategorilerinde, 1 milyon 275 bin lira değerinde ödül dağıtılacak. Antalya Film Forum’un beş ayrı platformda toplam 550 bin lira değerinde ödül vereceği festivalde, geçen yıl başlayan “Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın ödülü ise 120 bin lira olarak belirlendi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.

JÜRİ BAŞKANI DEMET AKDAĞ: Açıklamada sözlerine yer verilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyetin 100. yılında festivali sanatseverlerle buluşturmaktan onur duyduklarını söyledi. Festival için heyecanlı olduklarını aktaran Böcek “Cumhuriyetimizin izinde devam ettirdiğimiz festivalimiz için çalışmalara başladık. 14 kategoride ödül heyecanının yaşanacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisine bu yıl usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek. Festivalimiz kapsamında sinema sektörü bu yıl toplam 1 milyon 945 bin liralık ödülle desteklenecek. Ekim ayında sinemanın kalbi yine Antalya’da atacak.” ifadelerini kullandı.

DEMET AKBAH İLK KEZ YÖNETİMDE

Jüri Başkanı Demet Akbağ, organizasyonda daha önce bir çok kez ödül almasına rağmen ilk kez yönetimde yer alacak. Akbağ, 1994 yılında ‘Tersine Dünya’ filmindeki performansı ile Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 30 yıl boyunca unutulmaz tiyatro oyunlarında, filmlerde ve televizyon dizilerinde başarılı performanslara imza atan Akbağ, 2001 yılında ‘Vizontele’ filminde canlandırdığı ‘Siti Ana’ karakteri ile ‘En iyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alarak, ikinci Altın Portakal’ını aldı. Akbağ ayrıca 2014 yılında rol aldığı Nuri Bilge Ceylan imzalı Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’ filmiyle uluslararası arenada da tanındı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR